Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Tropické počasí znamená i vyšší riziko rakoviny kůže

sobota, 27. července 2019, 09:12

Tropické počasí, které se vrátilo do Česka, s sebou přináší i riziko zdravotních problémů. Jedním z nejzávažnějších je rakovina kůže. Sluneční záření je jedním z faktorů, který významně zvyšuje riziko jejího vzniku. Řekl Ivo Kocák z brněnského Masarykova onkologického ústavu.

„Dlouhodobé a opakované vystavování se slunečním paprskům poškozuje kůži a může vést ke vzniku zhoubných melanomů, což je jeden z nejnebezpečnějších typů rakoviny kůže,“ řekl Kocák.

Právě teplé letní dny lákají k pobytu na slunci a významná část aktivit se v tuto dobu odehrává venku. Podle předpovědí odborníků vedra přitom vydrží celý zbytek prázdnin.

Nejrizikovější skupinu z hlediska UV záření tvoří lidé, kteří mají velmi světlou až světlou pokožku. Ti se velmi často poznají podle světlých očí a vlasů, a měli by k ochraně své pokožky přistupovat zodpovědněji než lidé s tmavší pletí. I ti se ale musejí chránit.

Rakovina v rodině

Zvýšený pozor by si také měli dávat jedinci, kteří vědí, že se v jejich rodině vyskytlo nádorové onemocnění kůže nebo kteří sami v minulosti rakovinou kůže onemocněli. Riziko vzniku rakoviny se dá také dobře poznat podle počtu znamínek. Pokud jich má někdo větší počet, riziko vzniku melanomu se zvyšuje. Naprosto zásadní je chránit malé děti a osoby se sníženým imunitním systémem.

Odborníci doporučují ideálně pohyb na přímém slunci, co nejvíc omezit. Nejkritičtější je doba kolem poledne, kdy slunce dopadá na zem skrze nejtenčí pás atmosféry. „Pokud se pobytu na slunci nelze vyhnout, je třeba si po něm udělat přestávku ve stínu“ dodává Kocák „a naprostou samozřejmostí by mělo být používání ochranných krémů s UV filtry, které je třeba během dne opakovaně na pokožku nanášet.“

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Štítky počasí, tropy, slunce, rakovina, rakovina kůže

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na denModřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Dnes, 14:30Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu...

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartouNová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

Dnes, 11:57PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou...

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green DayNa příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Dnes, 11:33Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o