Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Chřipka na ústupu. Nemocných ubývá, přesto jeden člověk zemřel

sobota, 9. března 2019, 11:02

V Libereckém kraji se zlepšuje situace nemocných s chřipkou a akutním respiračním onemocněním. Zatím nejvyšší nemocnost stále zůstává na Semilsku.

Nemocných s chřipkou a akutním respiračním onemocněním v Libereckém kraji ubývá. Na 100.000 obyvatel připadá v kraji aktuálně 1359 nemocných, což je o 23 procent méně než před týdnem. Nemocnost v kraji klesá už čtvrtý týden, nejvyšší je na Semilsku. Jeden člověk letos v souvislosti s chřipkou zemřel, řekla ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Liberci Jana Prattingerová.

„Nicméně vzhledem k tomu, že jsou prázdniny a nemocnost se počítá z hlášení praktických lékařů, tak nemocnost nemusí ukazovat reálnou situaci,“ řekla Jana Prattingerová. Ne všichni nemocní podle ní k lékaři zamíří. I proto hygienici stále nabádají k opatrnosti. „Vzhledem k tomu, že chřipkové viry stále cirkulují v populaci, doporučujeme obezřetnost ve vztahu k návštěvám ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociálních služeb,“ dodala.

Už minulý týden zrušily zákaz návštěv Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa, od minulé soboty mohou návštěvy také do Nemocnice v Jablonci nad Nisou, ve středu zrušily zákaz i nemocnice v Semilech a Jilemnici. Stále ale zákaz platí v řade domovů pro seniory. „Zákaz návštěv je nepopulární opatření, které negativně ovlivňuje pohodu našich obyvatel. Přistupujeme k němu neradi a jen v nezbytných případech. Starší lidé jsou na podobná onemocnění citlivější a může jít i o ohrožení života,“ uvedl ředitel Domova důchodců Český Dub Radim Pochop.

O epidemii hovoří hygienici pokud se počet pacientů pohybuje mezi 1600 až 1800 nemocnými na 100.000 lidí. Nad touto hranicí stále zůstává v Libereckém kraji Semilsko, kde aktuálně na 100.000 obyvatel připadá 1628 nemocných. Ostatní okresy v kraji už jsou pod touto hranicí. V republikovém měřítku nemocnost klesla o 13,5 procenta, na 100.000 lidí připadá 1138 nemocných.

Tento týden přibylo v Libereckém kraji 25 nových laboratorně potvrzených případů chřipky typu A. Od začátku chřipkové sezony tak bylo laboratorně potvrzeno v kraji už 223 případů chřipek typu A. „Převažuje vir H1N1. U 12 osob s laboratorně potvrzenou chřipkou došlo k těžkému průběhu, který si vyžádal hospitalizaci v režimu intenzivní péče,“ dodala Prattingerová.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Štítky nemocní, chřipka, Liberecký kraj, respirační onemocnění,

O čem píše Drbna.cz

Česko čekají velká vedra, ve středu bude až 35 stupňůČesko čekají velká vedra, ve středu bude až 35 stupňů

Česko čekají velká vedra, ve středu bude až 35 stupňů

Dnes, 12:06Většinu území ČR čekají v následujících dnech tropické teploty, které postupně porostou. Dnes...

Dva koncerty kapely Rammstein neměly podle Prahy 10 povoleníDva koncerty kapely Rammstein neměly podle Prahy 10 povolení

Dva koncerty kapely Rammstein neměly podle Prahy 10 povolení

Dnes, 10:09Sinobo Stadium v pražských Vršovicích neměl podle prvního místostarosty Prahy 10 Filipa Humplíka...

Realisté končí, rozhodla o tom členská základnaRealisté končí, rozhodla o tom členská základna

Realisté končí, rozhodla o tom členská základna

Dnes, 09:31Většina členů politického uskupení Realisté rozhodla o ukončení činnosti strany. Novináře o tom...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o