Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Do základky v Ruprechticích se vrátily děti. Rekonstrukce se prodražila o dvacet milionů

pondělí, 2. září 2019, 14:33

Do liberecké základní školy na náměstí Míru se dnes po 14 měsících vrátily děti. Čekaly na ně zmodernizované dvě budovy. Jejich oprava si vyžádala bezmála 74 milionů korun bez daně. S předchozími podmínkami jsou současné prostory podle ředitelky školy Pavlíny Kubrové nesrovnatelné.

„Prostředí pro děti je mnohem hezčí a pedagogický sbor má nové zázemí," uvedla Kubrová. Na dnešní den se těšila. „Protože stavbu vyměním za výuku a myslím, že takto to mají i všichni ostatní pedagogové," dodala.

Komplikace a prodražení

V minulém školním roce docházeli školáci ZŠ nám. Míru do tří míst, učili se na univerzitě a dvou jiných základních školách ve městě. Město doufalo, že se děti vrátí letos už na začátku roku, stavbu ale provázely komplikace a konečná cena bude zhruba o 20 milionů vyšší, než město očekávalo. „Muselo se udělat 47 změnových listů," uvedla vedoucí odboru strategického rozvoje a dotací v Liberci Michaela Maturová. Při rekonstrukci více než 100 let starých budov dělníci odhalili nečekané problémy. „Během přestavby se měnil projekt, takže se dělalo třeba celé ústřední topení a rozvody vody, které neměly být," uvedl stavbyvedoucí Pavel Vlček.

Škola má nové rozvody elektřiny, kanalizace a opravené vnitřní prostory. Nová jsou okna, střecha i fasáda a na obou budovách přibyla patrová nástavba. Třídy jsou klimatizované a škola je díky výtahu bezbariérová. Kapacita zůstala na 350 dětech, přibylo ale pět odborných tříd, multimediální jazyková, přírodovědná, učebna pro výuku vaření, řemeslná a zahradnická dílna. „Zařadíme se mezi nejmodernější školy v kraji," uvedla ředitelka. Město na rekonstrukci získalo evropskou dotaci přes 48 milionů. Škola ale podle ředitelky potřebuje další investice, mimo provoz je víceúčelové hřiště a opravu potřebuje kuchyň.

Protáhne se i oprava 5. května

Město provádí další velkou opravu školy, a to ZŠ 5. května pro 530 dětí. I tam bude rozsah prací podstatně větší, než město plánovalo, a stavba za 90 milionů korun se protáhne. Děti se už od jara učí v bývalé univerzitní ubytovně v Doubí, zpět by se měly vrátit na podzim. Opravou prochází školy i v dalších městech v kraji. V ZŠ Liberecké v Jablonci kvůli tomu zahájí výuku až za dva týdny. Důvodem je modernizace dílen a učeben přírodních věd a jazyků.

Podle předběžných údajů, jež má krajský úřad k dispozici, do základních škol v Libereckém kraji letos nastoupilo 41 700 dětí, z toho 4650 do prvních tříd. Na nižších stupních gymnázií je dalších 1280 dětí a individuálně nebo v zahraničí se vzdělává zhruba 400 dětí. Na středních školách v kraji by mělo tento školní rok studovat 15 200 dětí, z toho 4200 dnes nastoupilo do prvního ročníku.

Napsal(a) ČTK | Foto Město Liberec

Štítky škola, ruprechtice, školství

O čem píše Drbna.cz

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních třídPRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

Dnes, 11:39Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a...

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem rosteO ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

Dnes, 10:08Celkem deset inovativních projektů soupeří v ekologické soutěži E.ON Energy Globe, která letos...

V Motole se narodilo dítě z transplantované dělohy, je první v ČeskuV Motole se narodilo dítě z transplantované dělohy, je první v Česku

V Motole se narodilo dítě z transplantované dělohy, je první v Česku

Dnes, 09:32V motolské nemocnici v Praze v srpnu porodila žena s transplantovanou dělohou. Její dítě je tak...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o