Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Liberecký kraj podpoří stipendii další obory, podmínky zpřísní

středa, 28. srpna 2019, 08:11

Liberecký kraj podpoří od příštího školního roku 2020/2021 stipendii další obory. Rozhodli o tom krajští zastupitelé. Celkem bude kraj podporovat studenty ve 27 učňovských a maturitních oborech, zejména řemeslných, což je o devět více než v tomto školním roce. Kraj také sjednotí a zvýší motivační stipendium, více dostanou studenti také za prospěch. Podmínky pro poskytnutí stipendia se ale zpřísní, řekl náměstek hejtmana pro školství Petr Tulpa (Starostové pro Liberecký kraj), který materiál do zastupitelstva předkládal.

Stipendia zavedl Liberecký kraj v roce 2010 pro studenty oborů zejména ze strojírenství nebo stavebnictví, podporuje i budoucí skláře nebo optiky, ale také třeba budoucí farmáře nebo sklářské technology. Nově se podle Tulpy kraj rozhodl do programu zařadit řemesla jako krejčí, zahradník, ale i zlatník nebo klenotník, karosář, lesní mechanizátor nebo pekař. Cílem je podle Tulpy, zatraktivnit obory, které se dlouhodobě nedaří naplnit a jejichž absolventi na trhu práce chybí. Kraj chce také motivovat mladé lidi, aby zůstávali na školách v kraji a neopouštěli ho.

Docházka bez absencí

„Zvýšili jsme částky stipendií, sjednotili jsme je, aby v prvních a druhých ročnících měli studenti větší motivaci, aby studovali a nechodili za školu. Sjednotili jsme podporu jak u učňovských, tak u maturitních oborů," doplnil Tulpa. Zatím ještě v letošním roce dostávají studenti prvních ročníků 250 korun, ve druhém 300 a ve třetím, případně čtvrtém ročníku 500 korun měsíčně. Nově se stipendium sjednotí na 500 korunách. Podmínkou pro přiznání motivačního stipendia je docházka bez absencí.

Prospěchové stipendium, které se zatím vyplácí v jednotné výši 1000 korun za pololetí, bude nově odstupňované a v každém dalším ročníku bude o 1000 korun vyšší. Zpřísnily se ale podmínky pro jeho přiznání. „Žák, který bude splňovat kritéria, si při absolvování tříletého učebního oboru bude moci přijít až na 21.000 korun, tedy o 4500 korun více, než tomu je doposud," dodal Petr Tulpa. Do stipendijního programu přispívá vedle Libereckého kraje, sklářská společnost Preciosa, ZOD Brniště, Silnice LK a nově také Regionální agrární rada Libereckého kraje.

Napsal(a) ČTK | Foto Liberecký kraj

Štítky školy, střední, stipendia, Liberecký kraj

O čem píše Drbna.cz

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních třídPRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

Dnes, 11:39Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a...

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem rosteO ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

Dnes, 10:08Celkem deset inovativních projektů soupeří v ekologické soutěži E.ON Energy Globe, která letos...

V Motole se narodilo dítě z transplantované dělohy, je první v ČeskuV Motole se narodilo dítě z transplantované dělohy, je první v Česku

V Motole se narodilo dítě z transplantované dělohy, je první v Česku

Dnes, 09:32V motolské nemocnici v Praze v srpnu porodila žena s transplantovanou dělohou. Její dítě je tak...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o