Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Stavba školky v Hejnicích má zpoždění a hrozí krácení dotace

pátek, 23. srpna 2019, 10:20

Výstavba mateřské školy v Hejnicích na Liberecku za 66 milionů korun nabrala už na počátku měsíc a půl zpoždění. Hrozí tak, že město přijde o část dvacetimilionové dotace od státu.

„Poslední žádost o platbu musí být do 6. prosince," řekl starosta Hejnic Jaroslav Demčák. Podle něj dostanou z dotačního programu ministerstva financí jen tolik, kolik do té doby prostaví.

Ve školce byl azbest

Město z podhůří Jizerských hor plánovalo, že práce začnou už na přelomu června a července. Komplikace ale provázely výběr firmy, která novou školku postaví. Kvůli změnám podmínek se muselo výběrové řízení prodloužit, navíc město nemohlo uzavřít smlouvu s původním vítězem soutěže. „Po dotazech na rozpočet, kde byly nesrovnalosti, ho upravil a zvedl o dva až tři miliony. Tím pádem musel být vyloučený a muselo se čekat, než jsme mohli uzavřít smlouvu s druhým v pořadí," uvedl starosta.

Další potíže nastaly při zahájení demolice původního objektu. „V tu chvíli se zjistilo, že školka je částečně azbestová. Takže se čekalo dalších 15 dnů, než přijela specializovaná firma, která se tím zaobírá, zabalí školku, oddělá azbestové části a hygiena prohlásí po zkouškách, že nic nehrozí," uvedl Demčák.

Začala demolice

Teprve tento týden se tak podle něj začal demolovat původní objekt a výstavba nového by měla začít až někdy v září. „Netušíme, jak to bude dál. Budeme doufat, že bude normální počasí a že nebude v listopadu sníh, mráz," řekl starosta. Podle něj ale postavení školky neohrozí, když nezískají celou dotaci. „Museli jsme při žádosti doložit, že máme peníze na celou stavbu," dodal. Výstavba ale bude pro třítisícové město dražší, než kolik očekávalo. „Projekt vznikal v roce 2017 a proti projektové ceně jsme navíc o nějakých devět milionů bez daně, s daní 11 milionů korun," dodal starosta.

Výstavba školky by měla trvat zhruba rok a půl, město ji chce otevřít na přelomu let 2020 a 2021. Nahradí bouranou školku, která se stavěla v 70. letech minulého století. Nová školka navíc umožní přijímat i děti od dvou let, ta současná pro ně nemá speciální oddělení.

Napsal(a) ČTK | Foto Hejnice

Štítky ČR, školy, stavby, správa, Hejnice

O čem píše Drbna.cz

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních třídPRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

Dnes, 11:39Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a...

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem rosteO ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

Dnes, 10:08Celkem deset inovativních projektů soupeří v ekologické soutěži E.ON Energy Globe, která letos...

V Motole se narodilo dítě z transplantované dělohy, je první v ČeskuV Motole se narodilo dítě z transplantované dělohy, je první v Česku

V Motole se narodilo dítě z transplantované dělohy, je první v Česku

Dnes, 09:32V motolské nemocnici v Praze v srpnu porodila žena s transplantovanou dělohou. Její dítě je tak...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o