Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Technické muzeum v Liberci otevřelo druhý pavilon

pátek, 8. září 2017, 13:33

Technické muzeum v Liberci dnes otevřelo v areálu bývalého výstaviště svůj druhý pavilon. Zatímco první je věnovaný hlavně historickým dopravním prostředkům, tento průmyslu Liberce a část je připomínkou spolupráce s Izraelem. Do budoucna se počítá s dalším rozšiřováním muzea, plány jsou pro celé výstaviště.

Technické muzeum je v Liberci od roku 2014, kdy parta nadšenců jeden nevyužívaný pavilon přeměnila ve výstavní prostory. Návštěvníci v něm najdou několik desítek historických aut a motocyklů, ale také tramvaje nebo lokomotivy. Expozice se průběžně obměňuje. Město, jemuž výstaviště patří, si spolupráci s muzeem pochvaluje a letos se rozhodlo pronajmout mu další tři pavilony na deset let. Podle ředitele muzea Jiřího Němečka je budou otevírat postupně, každý bude mít jiné zaměření.

Dnes otevřený pavilon je věnovaný zejména průmyslu. "Chceme ukázat, že Liberec vyrostl na bázi strojírenského a především textilního průmyslu," uvedl ředitel. Exponáty získává muzeum od škol i firem, mezi nejstarší patří textilní stroj z 19. století. Je tam také například historický elektronkový mikroskop vážící tunu či vybavená dílna z přelomu 19. a 20. století. Historii se podle Němečka rozhodli propojit se současností. "Chtěli bychom zejména dětem ukázat, jak se některé věci vyrábí, proč se tak vyrábí, jaké zákonitosti tyto technologie mají," uvedl ředitel muzea. S největšími libereckými průmyslovými podniky se proto dohodl, že v expozici bude mít každá svůj stánek s ukázkami.

V novém pavilonu je ještě expozice nazvaná Liberec a křídla pro Izrael. Podle Němečka odkazuje na dobré vztahy mezi ČR a Izraelem už z doby jeho vzniku. Po druhé světové válce v Liberci na vojenské škole leteckých mechaniků studovali lidé, kteří se zapojili v roce 1948 do války za nezávislost Izraele. Největším exponátem na této výstavě je letoun BAK, na jehož sestrojení se podíleli pedagogové školy a s nímž major Červenka překonal v roce 1948 světový rychlostní rekord v kategorii H. S letounem dosáhl rychlosti 252 kilometrů v hodině.

Další pavilon by chtělo technické muzeum otevřít ještě letos. Připravují ho nadšenci z libereckého Boveraclubu, který se věnuje renovaci starých tramvají a autobusů. Pavilon bude zaměřený na městskou hromadnou dopravu. V dalším připravovaném pavilonu budou špičkové veteránské vozy. V plánu je i vybudování dílenské akademie pro školáky.

Napsal(a) ČTK | Foto Technické muzeum Liberec

Štítky Liberec, Technické muzeum Liberec, muzeum, průmysl, Izrael,

O čem píše Drbna.cz

Babišova francouzská restaurace zavřelaBabišova francouzská restaurace zavřela

Babišova francouzská restaurace zavřela

Dnes, 12:52Restaurace Paloma ve francouzském Mougins, která patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše...

Fotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTKFotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTK

Fotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTK

Dnes, 12:04Nevídaný úspěch slaví redaktorka a fotografka Drbny Denisa Albaniová. Ta zvítězila v kategorii Cena...

Soud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPDSoud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPD

Soud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPD

Dnes, 10:58Odvolací soud dnes potvrdil Radku Mansfeldovi půlroční podmínku a peněžitý trest 30 tisíc korun za...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o