Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Technické muzeum vytvořilo fotokomoru se snímky Liberce

sobota, 28. února 2015, 15:02

Netradiční výstavu fotografií tramvají projíždějících různými zákoutími Liberce zahájilo dnes Technické muzeum v Liberci. Návštěvník si připadá, jako kdyby vstoupil do fotokomory z druhé poloviny minulého století, kterou nedávno opustil fotograf. Novinářům to řekl mluvčí muzea Petr Kumpfe.

"Lidé, kteří doma fotografovali, si tam najdou to svoje a řeknou si: 'Takto to u nás v panelákové koupelně někdy v 60. či 70. letech vypadalo také'," uvedl Kumpfe. Pro větší realističnost jsou ve fiktivní fotokomoře i předměty typické pro koupelny z 60. či 70. let. "Je tam starý prášek, láhev saponátu, tuba indulony," zmínil mluvčí.

Několik desítek velkoformátových fotografií pro výstavu dodal místní Boveraclub. Hlavním motivem snímků jsou tramvaje, pro návštěvníky ale může být zajímavé i místo, kudy projíždí. "Na každé fotografii je vidět kus, dnes už většinou zaniklého, Liberce," uvedl předseda muzea Jiří Němeček. Většina fotografií je z 60. až 70. let. "Je to relativně nedávno, řada míst ale dnes vypadá úplně jinak," konstatoval Kumpfe.

Technické muzeum v Liberci se veřejnosti otevřelo loni v září a jeho nabídka se postupně rozšiřuje. Od pátku před muzeum trůní posunový lokotraktor LKM N4, vyráběný ve východním Německu v 50. letech minulého století. "Sedmnáctitunová mašinka je nyní naším největším exponátem. Dělá společnost sněžné rolbě, která je vystavena před muzeem již od loňského podzimu," dodal Kumpfe. Další novinkou je desetimetrový trup letadla Aero C3B, který se do muzea stěhoval dnes z výstavy, jež byla v obchodním centru u radnice. V tomto typu je to jediný dochovaný kus na světě. Jedno Aero C3B se v roce 1948 zřítilo na Ještědském hřebenu.

Napsala ČTK

Kam dál?

Jablonec na jaře zahájí výstavbu nových kotelenJablonec na jaře zahájí výstavbu nových kotelen

Jablonec na jaře zahájí výstavbu nových kotelen

sobota, 28. února 2015, 08:48Jablonecká energetická, která zásobuje teplem a teplou vodou velkou část Jablonce nad Nisou, zahájí...

Předčasný konec směny způsobil požár v jedné z halPředčasný konec směny způsobil požár v jedné z hal

Předčasný konec směny způsobil požár v jedné z hal

pátek, 27. února 2015, 12:32Včerejší směna skončila předčasně pro zaměstnance jedné z fabrik v Novinách pod Ralskem. Po deváté...

Na Jizerce v noci naměřili deset stupňů pod nulouNa Jizerce v noci naměřili deset stupňů pod nulou

Na Jizerce v noci naměřili deset stupňů pod nulou

pátek, 27. února 2015, 08:21V Libereckém kraji je dnes ráno skoro jasno, objevují se však mlhy, které mohou namrzat. Teploty v...

© 2011 - 2018 TRIMA NEWS, s. r. o