Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Sousoší Kočky se před radnici nevrátí, nové místo se hledá

čtvrtek, 26. února 2015, 18:04

Liberečany oblíbené Kočky nebo lampa Edison budou přemístěny na nová místa. Všem dobře sousoší se před radnici nevrátí. Průchod z náměstí Dr. Edvarda Beneše k obchodnímu centru Plaza naopak nebude zkrášlovat lampa Edison. Obě díla se od jara přemístí na nová místa.

Jak uvedla Jitka Mrázková, ředitelka společnosti Spacium, které už řadu let oživuje plastikami veřejný prostor v Liberci, vhodné místo pro Edisona teprve Spacium hledá. S vytipováním všech možností pomůže společnosti osobně také autor této kubistické pouliční lampy, sochař a výtvarník Jaroslav Róna.

„Jedním z míst, kde by se nám Edison líbil, je rekonstruovaná Kostelní ulice. Tam by se socha lampy hezky vyjímala, ovšem ještě nevíme, jestli by tomu nebránil nějaký technický problém, například sítě v zemi. O všech možnostech ještě samozřejmě budeme jednat s městem,“ řekla Jitka Mrázková. Lampa Edison zdobí dvorek u Plazy, který spojuje nákupní centrum s hlavním libereckým náměstím, od listopadu 2009.

Sousoší Kočky od sochařky Martiny Niubo je nyní uloženo ve skladu Technických služeb města Liberce. Během května nebo června jej autorka zrenovuje. Kočky projasní nový nátěr a budou opravena i drobná poškození, aby si při lezení po nich malé děti neublížily. Jak prozradila Jitka Mrázková, sochy poškodili neznámí vandalové také například tím, že do nich zatloukli hřebíky.

„Protože na místo před radnicí, kde dříve sousoší stálo, přijde časem nová socha, kočky chceme postavit jinam. Vhodné místo v centru města pro ni teď hledáme. Nabízí se například plácek u vodotrysků před Plazou,“ uvedla. Sochy tří koček v nadživotní velikosti jsou vytvořeny ze sklobetonu. Před radnicí byly instalovány v září 2010.

Napsal Michael Daněk

Kam dál?

Ztráta pro libereckou ZOO: Uhynul lev SultánZtráta pro libereckou ZOO: Uhynul lev Sultán

Ztráta pro libereckou ZOO: Uhynul lev Sultán

čtvrtek, 26. února 2015, 10:59Libereckou ZOO zasáhla v pondělí smutná zpráva. Uhynul samec lva jménem Sultán. Příčinou bylo...

Hasiči bojovali o život topícího se muže v liberecké přehraděHasiči bojovali o život topícího se muže v liberecké přehradě

Hasiči bojovali o život topícího se muže v liberecké přehradě

středa, 25. února 2015, 16:16Boj o život topícího se muže v přehradě na Harcově svedli dnes odpoledne liberečtí profesionální...

Hledá se fenka ovčáka, zmizela ze zahradyHledá se fenka ovčáka, zmizela ze zahrady

Hledá se fenka ovčáka, zmizela ze zahrady

středa, 25. února 2015, 15:46Už několik dní marně hledají svoji psí kamarádku Ewery její majitelé v Hrádku nad Nisou. Fenka...

© 2011 - 2018 TRIMA NEWS, s. r. o