Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Liberecká ZOO vypustila do volné přírody orlosupa Kiliana

neděle, 25. května 2014, 13:53

Liberecká zoologická zahrada vypustila v pátek odpoledne do volné přírody už jedenácté mládě orlosupa bradatého. Stalo se tak v oblasti Národního parku Hohe Tauern v Rakousku, zhruba 2000 metrů nad mořem, kde byl orlosup usazen na předem zbudované hnízdo. Při té příležitosti dostal dravec jméno Kilian.

Vzhledem k tomu, že pták dosud neumí létat, budou mu, stejně jako jeho mrchožroutímu sousedu Felixovi zhruba tři měsíce nosit krmivo ornitologové. V okamžiku vzletu tato lidská asistence ustane a orlosupi už si budou potravu vyhledávat sami.
Ještě před vypuštěním prošel Kilian ve čtvrtek odpoledne v záchranné stanici Haringsee u Vídně, kde od února pobýval pod náhradními rodiči, veterinární prohlídkou a odbarvením některých letek.

Odbarvování se provádí podle předem daného specifického klíče a slouží k identifikaci letícího orlosupa pozemskými pozorovateli. Žádný reintrodukovaný orlosup totiž nemá letky odbarveny stejně. Odbarvením se přitom zesvětluje peří jen o několik tónů, nikdy nesmí jít až do běla, aby je nepoškodilo. V místě vypuštění pak ještě oběma dravcům chovatelé nasadili kroužky na končetiny.

Přímo na hnízdo ve skalní rozsedlině donesli orlosupa lidští šerpové ve speciálních dřevěných bednách, cesta nahoru přitom trvala několik hodin.Liberecká zoologická zahrada letos odlíhla dvě orlosupí mláďata, 4. a 11. února, v obou případech šlo o samce. Starší z nich zůstal pod rodiči v liberecké zoo a bude podle doporučení koordinátora Evropského záchovného programu určen k rozšíření populace v lidské péči, mladší Kilian pak kvůli riziku kainismu odcestoval týden po narození do Haringsee.

Napsal Michael Daněk

Kam dál?

Opuštěný Liebigův palác přilákal stovky LiberečákůOpuštěný Liebigův palác přilákal stovky Liberečáků

Opuštěný Liebigův palác přilákal stovky Liberečáků

neděle, 25. května 2014, 09:22Možnosti prohlédnout si prázdný areál Liebiegova paláce, v němž 60 let sídlila Oblastní galerie v...

Cyklistku v bezvědomí odvezla z Bedřichova záchranná službaCyklistku v bezvědomí odvezla z Bedřichova záchranná služba

Cyklistku v bezvědomí odvezla z Bedřichova záchranná služba

sobota, 24. května 2014, 15:56Těžká poranění utrpěla v sobotu hodinu po poledni cyklistka, která spadla z kola v Bedřichově....

V Jablonci pokračuje dnes anketa o osamostatnění KokonínaV Jablonci pokračuje dnes anketa o osamostatnění Kokonína

V Jablonci pokračuje dnes anketa o osamostatnění Kokonína

sobota, 24. května 2014, 12:55V Jablonci nad Nisou dnes s volbami do Evropského parlamentu pokračuje anketa o osamostatnění...

© 2011 - 2018 TRIMA NEWS, s. r. o