Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Oprava střechy kaple na hradu Valdštejn se protáhne až do jara

sobota, 3. prosince 2016, 14:38

Oprava střechy kaple hradu Valdštejn v Českém ráji se protáhne do jara příštího roku. Při pokládání nové krytiny se zjistilo, že krov není ukotven a střechu neunese. Krov se proto musí nejprve zpevnit, řekl starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok). Turnov je majitelem hradu, který založil kolem roku 1260 rod Markvarticů.

Kaple svatého Jana Nepomuckého je od 18. století zdaleka viditelnou dominantou hradu. Řemeslníci její střechu opravují od poloviny srpna. Asfaltový šindel nahrazují pálenou bobrovkou, která kdysi na kapli byla. Původní krytinu se radnice rozhodla na střechu navrátit, aby celkový pohled na hrad byl jednotný. Bobrovka je i na klasicistním domě. Hotovo mělo být původně do konce října. Při pokládce bobrovky se ale začal rozestupovat krov a hrozilo, že dosedne na stropní klenbu kaple. "Ukázalo se, že krov není přikotven k obvodovému věnci kaple," uvedl Hocke. Při přípravě projektu se podle něj s něčím takovým nepočítalo a jen těžko to šlo zjistit bez toho, že by se střecha rozebrala.

Nyní řemeslníci zpevňují krovy, což by se mělo stihnout ještě letos. Oprava střechy bude pokračovat po zimě. "Ve vánici a mrazu by to nemělo smysl," uvedl starosta. Práce by podle počasí měly začít v březnu či dubnu, hotové by měly být do konce května. Zpevnění krovů stavbu prodraží skoro o 140 tisíc korun, celkové náklady se tak zvýší na 2,73 milionu korun.

Turnov plánuje pro hrad na příští rok ještě další opravy za pět milionů korun a stejně jako na opravu střechy kaple se na ně pokusí získat dotace. Zkultivovat chce město prostor před hradem, kde parkují auta. Opravit potřebuje i fasáda kaple a most vedoucí k hradu.

Valdštejn patří mezi nejnavštěvovanější památky v kraji, letos ho navštívilo skoro 55 tisíc lidí. Sezona pro něj sice už skončila, několik akci se tam ale bude konat i o adventu. Půjde především o koncerty. V sobotu 17. prosince je na programu povídání o Vánocích s vévodou Albrechtem z Valdštejna. Akce je spojená se zdobením vánočního stromku, návštěvníci by měli přinést vlastní ozdoby.

Napsal(a) ČTK

O čem píše Drbna.cz

Česko čekají velká vedra, ve středu bude až 35 stupňůČesko čekají velká vedra, ve středu bude až 35 stupňů

Česko čekají velká vedra, ve středu bude až 35 stupňů

Dnes, 12:06Většinu území ČR čekají v následujících dnech tropické teploty, které postupně porostou. Dnes...

Dva koncerty kapely Rammstein neměly podle Prahy 10 povoleníDva koncerty kapely Rammstein neměly podle Prahy 10 povolení

Dva koncerty kapely Rammstein neměly podle Prahy 10 povolení

Dnes, 10:09Sinobo Stadium v pražských Vršovicích neměl podle prvního místostarosty Prahy 10 Filipa Humplíka...

Realisté končí, rozhodla o tom členská základnaRealisté končí, rozhodla o tom členská základna

Realisté končí, rozhodla o tom členská základna

Dnes, 09:31Většina členů politického uskupení Realisté rozhodla o ukončení činnosti strany. Novináře o tom...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o