Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

V Jablonci razí 12 unikátních medailí, každou z půl kila platiny

čtvrtek, 17. listopadu 2016, 12:59

Česká mincovna v Jablonci nad Nisou razí unikátní platinové medaile s motivem Hospitalu Kuks. Jde o poslední medaili ze série věnované architektonickým skvostům. Medailí bude jenom 12, každá z půl kilogramu drahého kovu. Investor za medaili zaplatí 695.000 korun. První platinovou medaili vyrazili v Jablonci v roce 2009. Nesla motiv chrámu sv. Víta, prodávala se tehdy za 590.000 korun a razil se jich více než desetinásobek.

"Podle našich informací jsme jediná mincovna na světě, která takto velké platinové medaile razí," řekl dnes marketingový manažer České mincovny Lukáš Jokl. V Jablonci na příští rok připravují ražbu i menších platinových medailí o hmotnosti jedné troyské unce (31,1 gramu). Věnované budou českým památkám UNESCO. Platina je podle Jokla bezpečnou investicí, její cenu zvyšuje průmyslové využití i nejistota na akciových trzích po nedávné zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem.

Nová medaile s motivem Hospitalu Kuks na lícové a insigniemi šlechtického rodu Šporků na rubu je dílem rytce a medailéra Jana Háska. Půlkilogramová medaile má v průměru 85 milimetrů a tloušťku sedm milimetrů. Mincovna razí podobně velké medaile i ze zlata, ty jsou ale z kilogramu drahého kovu.

Platina má jiné vlastnosti než zlato - patří ke kovům s největší hustotou, a proto je mimořádně tvrdá. "Technologicky se jedná o velkou výzvu. Platina je kov nepoddajný, ražba probíhá ve více cyklech, mezitím se medaile žíhají. Jedná se tak o velmi žádanou medailérskou raritu," doplnil Jokl. Na vyražení motivu je třeba plný výkon hydraulického lisu o síle 650 tun.

Napsal(a) ČTK

O čem píše Drbna.cz

Česko čekají velká vedra, ve středu bude až 35 stupňůČesko čekají velká vedra, ve středu bude až 35 stupňů

Česko čekají velká vedra, ve středu bude až 35 stupňů

Dnes, 12:06Většinu území ČR čekají v následujících dnech tropické teploty, které postupně porostou. Dnes...

Dva koncerty kapely Rammstein neměly podle Prahy 10 povoleníDva koncerty kapely Rammstein neměly podle Prahy 10 povolení

Dva koncerty kapely Rammstein neměly podle Prahy 10 povolení

Dnes, 10:09Sinobo Stadium v pražských Vršovicích neměl podle prvního místostarosty Prahy 10 Filipa Humplíka...

Realisté končí, rozhodla o tom členská základnaRealisté končí, rozhodla o tom členská základna

Realisté končí, rozhodla o tom členská základna

Dnes, 09:31Většina členů politického uskupení Realisté rozhodla o ukončení činnosti strany. Novináře o tom...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o