Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Kde se vykoupat? Hygiena nedoporučuje pouze jediné koupaliště

čtvrtek, 11. června 2015, 11:20

V Libereckém kraji je nevhodné ke koupání pouze přírodní koupaliště Sluníčko v Chrastavě u Liberce, i když poslední měření dopadlo dobře. Na vině jsou špatné výsledky rozborů vody z minulých let. Pro letošní sezonu se hodnocení Chrastavy podle hygieniků nezlepší.

"Vycházíme z hodnocení minulých let, ne aktuální situace. Pro koupající je to informace, že tam může být mikrobiální znečištění," uvedla vedoucí odboru hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice v Liberci Jana Kučerová. Takové znečištění může podle ní způsobit nejrůznější vyrážky, zvracení a průjem.

Uvedené koupaliště napájené z Vítkovského potoka patří mezi ta, u nichž se kvalita vody stanovuje z rozborů za poslední čtyři roky. Hygienici vycházejí z toho, že problém s bakteriemi E.coli a enterokoky je dlouhodobý. Ve Vítkovském potoce se ve větším množství objevily v důsledku záplav z roku 2010. "Potok byl znečištěný z povrchových zdrojů, jak to spláchlo septiky a hnojiště," řekl dnes správce koupaliště Miloš Laksar. Kvalitě vody v potoce nepřispělo ani odstraňování povodňových škod. "Práce už jsou hotové, takže voda teče poměrně čistá. Podle posledních výsledků, které přišly, tak je voda v limitu. Dá se říci dobrá jakost, ale do normy se kvůli minulým rokům stále nevejdeme," konstatoval Laksar.

Na koupališti podle něj mají vyvěšeno upozornění o nevhodnosti vody ke koupání, lidé se přesto v nádrži koupají. "Teplota vody je 16 stupňů, to ale u nás není neobvyklé. Máme průtočné koupaliště a musí být teplo delší dobu, abychom měli aspoň 20 stupňů," dodal správce.

V Libereckém kraji sledují hygienici kvalitu vody na 34 vodních plochách, z toho 14 je betonových nádrží a pět koupališť, která jsou napojena na zdroje pitné vody a podmínky pro ně jsou přísnější. Mírně zhoršená kvalita vody je na Hamerském jezeře v Hamru na Jezeře na Českolipsku a Harcovské přehradě v Liberci.

Zdroj: ČTK

Kam dál?

Liberecká zoo otevřela výstavu modelů zvířat z doby ledovéLiberecká zoo otevřela výstavu modelů zvířat z doby ledové

Liberecká zoo otevřela výstavu modelů zvířat z doby ledové

středa, 10. června 2015, 11:30V liberecké zoo jsou i zvířata z doby ledové, a to v podobě 18 věrných modelů v životní velikosti....

Do Vesce se sjede na 1500 skautů a skautek z celé zeměDo Vesce se sjede na 1500 skautů a skautek z celé země

Do Vesce se sjede na 1500 skautů a skautek z celé země

úterý, 9. června 2015, 18:45V libereckém Sportovním areálu Vesec vrcholí přípravy na celostátní setkání starších skautů a...

VIDEO: Sražená fenka Babetka čeká na pomocVIDEO: Sražená fenka Babetka čeká na pomoc

VIDEO: Sražená fenka Babetka čeká na pomoc

úterý, 9. června 2015, 08:57Příběh sražené fenky začíná na ulici, kde ji bezvládnou ležící před tramvají, našla veterinářka....

O čem píše Drbna.cz

Spor o 115 neproplacených hodin skončil až u souduSpor o 115 neproplacených hodin skončil až u soudu

Spor o 115 neproplacených hodin skončil až u soudu

Dnes, 10:44Pracovnici na dohodou o provedení práce odmítla zaměstnavatelka zaplatit za poslední odpracovaný...

FOTO, VIDEO: Prohlédněte si první záběry Liberce ve Spidermanovi, nechybí radnice ani podloubíFOTO, VIDEO: Prohlédněte si první záběry Liberce ve Spidermanovi, nechybí radnice ani podloubí

FOTO, VIDEO: Prohlédněte si první záběry Liberce ve Spidermanovi, nechybí radnice ani podloubí

Dnes, 09:56A je to tu... Po pár měsících se natěšení diváci dočkali alespoň traileru k novému velkofilmu o...

Pohřeb Jana Palacha očima svědkůPohřeb Jana Palacha očima svědků

Pohřeb Jana Palacha očima svědků

Dnes, 09:40Dnes je to přesně 50 let od doby, kdy se na Václavském náměstí v Praze polil benzinem a poté...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o