Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Výstavba bytů vázne, staví se nejméně za posledních deset let

neděle, 24. května 2015, 13:08

V Libereckém kraji zahájili v prvním čtvrtletí letošního roku stavbaři výstavbu jen 106 nových bytů, je to nejméně od roku 2005. Ve srovnání s loňským rokem to představuje propad o 28 procent. Horší byla podle předběžných informací Českého statistického úřadu (ČSÚ) situace jenom v Karlovarském kraji.

Ani v dokončené výstavbě se Libereckému kraji nevede o mnoho lépe. Za první tři měsíce letošního roku bylo v kraji dokončeno 145 bytů, o osm více než před rokem. Více než 86 procent dokončených bytů bylo v rodinných domech. Meziročně vzrostl počet dokončených bytů v kraji o 5,8 procenta, ještě před pěti lety jich ale stavbaři dokončovali více než dvojnásobek. Méně bytů dokončili v prvním čtvrtletí jen v Karlovarském kraji.

V Libereckém kraji nebyl v prvním čtvrtletí dokončen žádný bytový dům a výstavbu žádného takového projektu ani stavbaři nezahájili. V kraji převažuje individuální výstavba, pokud vznikají nové byty, jde podle statistiků většinou o nástavby a přístavby nebo o přestavby objektů, které v minulosti k bydlení nesloužily. Nestaví se ani domy pro seniory.

Výstavba nových bytů v Libereckém kraji výrazně klesla v souvislosti s krizí po roce 2009. V budoucnu by se ale měla nabídka nového bydlení v kraji zlepšit. Hlavně v Liberci a Jablonci se objevují nové projekty. Třeba ve Frýdlantské ulici v sousedství České správy sociálního zabezpečení se připravuje projekt Avicena Liberec. Polyfunkční objekt má sloužit jako centrum zdravotní péče, s obchody a také byty, jejichž ceny se pohybují kolem 40.000 korun za metr čtvereční. Levněji lze ale v Liberci koupit třeba nový byt ve dvojdomu v Zeleném údolí.

Zdroj: ČTK

Kam dál?

Bučiny v Oldřichově protíná obnovená naučná stezkaBučiny v Oldřichově protíná obnovená naučná stezka

Bučiny v Oldřichově protíná obnovená naučná stezka

neděle, 24. května 2015, 12:38Svůj seznam míst, kam vyrazit na výlet, můžete doplnit o naučnou stezku Oldřichovské bučiny. Tahle...

Na stezce Karolíny Světlé si můžete od dneška půjčit knihuNa stezce Karolíny Světlé si můžete od dneška půjčit knihu

Na stezce Karolíny Světlé si můžete od dneška půjčit knihu

sobota, 23. května 2015, 20:02Na naučné stezce v Podještědí, která je věnována spisovatelce Karolíně Světlé, si mohou turisté ode...

Vzpomínky na výstavbu Ještědu zaznamenají studenti gymnáziaVzpomínky na výstavbu Ještědu zaznamenají studenti gymnázia

Vzpomínky na výstavbu Ještědu zaznamenají studenti gymnázia

sobota, 23. května 2015, 14:39Uchovat vzpomínky lidí, kteří se před více než 40 lety podíleli na výstavbě horského hotelu a...

© 2011 - 2018 TRIMA NEWS, s. r. o