Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

První výročí srpnové okupace v Liberci. Demonstranty rozháněly Lidové milice, vyrostly barikády

středa, 21. srpna 2019, 12:32

Události 21. srpna 1968 jsou velmi dobře známé. V ulicích Liberce zemřelo devět lidí, desítky byly zraněny. Jenže pak přišlo první výročí, které ve městě pod Ještědem přerostlo v násilné střety s Lidovými milicemi. Právě v Liberci se na první výročí okupace konaly jedny z největších demonstrací u nás.

Lidé se u radnice podle knih Stalo se na severu Čech a Den hanby začali scházet už 20. srpna odpoledne, kde pokládali květiny. A už tehdy došlo k prvním střetům. Bezpečnost příchozí vytlačila až do Sokolské ulice a všechny květiny zlikvidovala.

Vyhozené květiny

Jenže už druhý den, 21. srpna, se náměstí začalo plnit lidmi s květinami znovu. Pracovníci Technických služeb pak květiny bez špetky piety naházeli na korbu auta s tím, že je odvezou do krematoria. 

A tím odšpuntovali události, ke kterým došlo poté. Demonstranti zastavili dopravu a policie je začala násilím rozhánět. V ulicích se objevil slzný plyn, příslušníci na obyvatele města používali i obušky.Mezitím už do Liberce zamířila armáda a příslušníci Lidových milicí z České Lípy. Největší střety se pak odehrály v Pražské ulici a u rozestavěného obchodního domu Ještěd, kde demonstranti dokonce postavili barikády z dlažebních kostek. Při střetech bylo rozbito několik výloh u Bati nebo Paláce Dunaj.

Demonstranty rozehnal obrněný transportér

Na pomoc pak armádě a Lidovým milicím dorazil obrněný transportér, demonstranty se pak podařilo rozehnat až pozdě večer. 

A účet nepokojů? Škody za více než milion, 129 zadržených, z nichž sedm se domů vrátilo až po několika měsících strávených ve vězení. 

Napsal Luboš Vrabec | Foto Repro kniha Nejdřív tanky, potom pendreky

Štítky demosntrace, okupace, srpen 1969

O čem píše Drbna.cz

Babišova francouzská restaurace zavřelaBabišova francouzská restaurace zavřela

Babišova francouzská restaurace zavřela

Dnes, 12:52Restaurace Paloma ve francouzském Mougins, která patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše...

Fotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTKFotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTK

Fotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTK

Dnes, 12:04Nevídaný úspěch slaví redaktorka a fotografka Drbny Denisa Albaniová. Ta zvítězila v kategorii Cena...

Soud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPDSoud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPD

Soud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPD

Dnes, 10:58Odvolací soud dnes potvrdil Radku Mansfeldovi půlroční podmínku a peněžitý trest 30 tisíc korun za...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o