Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

FOTO: Město uvažuje o koupi zámku. Hledá se využití, mohl by tam být Anifilm

středa, 21. srpna 2019, 12:05

Bylo to jedno z hlavních předvolebních témat. Zámek chtěla pro město koupit a využít Změna, poté se přidal i tehdejší primátor Batthyány. Starostové říkali opatrné ano, chtěli znát smysluplné budoucí využití. Necelý rok po volbách, které právě Starostové vyhráli, si zámek přišli zástupci města a kraje prohlédnout.

Primátor s hejtmanem si celý opuštěný zámek z 16. století prošli a objevily se první nápady, co s ním. Jednou ze zvažovaných možností je podle primátora Jaroslava Zámečníka to, že by ho využili pořadatelé mezinárodního festivalu animovaného filmu Anifilm, který se dosud konal v Třeboni. „Zatím jejich představa odpovídá tomu, že by se v Liberci tento festival mohl od příštího roku uskutečnit," řekl primátor.

Expozice animovaného filmu i sklo

V zámku by tak mohla vzniknout i expozice animovaného filmu. Takovou organizátoři Anifilmu chtěli vybudovat v Třeboni, město ale letos od projektu ustoupilo a evropskou dotaci 66,4 milionu korun nepřijalo. „Dotace je passé, Liberec na ni nemůže dosáhnout. Předpokládám ale, že by se tato možnost mohla opakovat v dalším dotačním období," uvedl liberecký primátor.
Zámek si ale prohlédli i zástupci z kraje včetně hejtmana. A právě kraj teď bude přemýšlet, jestli by se zámkem také neměl plány. „Do konce letních prázdnin jsme si dali prostor na myšlenkovou bouři, co by se tam mohlo odehrát," řekl hejtman Martin Půta. Být by tam podle něj mohla třeba stálá expozice skla v rámci krajského projektu Křišťálové údolí, jehož cílem je přilákat do regionu turisty na tradiční výrobu skla, bižuterie a šperků. 

V nedávné minulosti podobné využití zámek měl, když patřil Skloexportu. Ještě v 90. letech minulého století v něm byla jedna z nejrozsáhlejších expozic skla na světě, která ale nebyla běžně přístupná veřejnosti.

S vlastníkem se nejednalo

Důležitá bude ale i cena, za kterou by současný majitel chtěl zámek prodat. Před volbami se mluvilo o ceně sto milionů, Zámečník tehdy odhadoval jeho hodnotu na polovinu. Nákup zámku byl i jedním z témat loňského místního referenda, které ale kvůli nízké účasti nebylo platné. Kupní cena se odhaduje na 60 až 100 milionů korun. Aktuálně s vlastníkem ale ještě nikdo nejednal.

Napsal Luboš Vrabec | Foto Jaroslav Zámečník | Zdroj ČTK

Štítky zámek, liberec, starostové,

O čem píše Drbna.cz

Babišova francouzská restaurace zavřelaBabišova francouzská restaurace zavřela

Babišova francouzská restaurace zavřela

Dnes, 12:52Restaurace Paloma ve francouzském Mougins, která patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše...

Fotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTKFotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTK

Fotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTK

Dnes, 12:04Nevídaný úspěch slaví redaktorka a fotografka Drbny Denisa Albaniová. Ta zvítězila v kategorii Cena...

Soud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPDSoud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPD

Soud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPD

Dnes, 10:58Odvolací soud dnes potvrdil Radku Mansfeldovi půlroční podmínku a peněžitý trest 30 tisíc korun za...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o