Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Prázdniny se blíží ke konci, kvalita vody v přehradách v Liberci a Jablonci se zlepšila

pátek, 16. srpna 2019, 17:12

Kvalita vody v přehradách v Liberci a Jablonci nad Nisou se zlepšila. V Liberci má voda jen zhoršenou průhlednost, v Jablonci se vyčistila a je vhodná i pro citlivé jedince. Může na to mít vliv i počasí, ale některé sinice jsou na hranici své životnosti a odumírají. V Jablonci odumřely sinice, které vytvářely vodní květ a teď jsou tam jiné sinice, které jsou malé a shluky nevytvářejí, ani neprodukují tolik toxinů.

Ještě na konci července byly přehrady kvůli vyššímu výskytu sinic nevhodné ke koupání pro citlivé jedince jako jsou děti, těhotné nebo alergici. Hygienici doporučovali, aby se lidé po koupání osprchovali. Vedení města se proto rozhodlo pro ultrazvuk. „V prvním srpnovém týdnu byly osazeny dvě ultrazvuková zařízení, která fungují tak, že na základě nízkofrekvenčního ultrazvuku vypraskávají vzduchové váčky sinic a ony pak klesají ke dnu a prostor se uvolňuje," popsal princip metody náměstek jabloneckého primátora Jakub Chuchlík (Piráti).

Stejně čistí vodu v liberecké přehradě. Metodu použili už na začátku sezony také na rybníku Bažantník u kempu v Sedmihorkách v Českém ráji, tam to ale příliš nepomohlo. Už od poloviny července tam platí zákaz koupání kvůli přemnoženým sinicím. Podle hygieniků zatím ale není prokazatelné, jak dalece je metoda účinná. „Voda v jablonecké přehradě se zlepšila ještě před tím, než tam zařízení umístili," řekla mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

Hygienici v kraji sledují kvalitu vody v 36 přírodních či umělých koupalištích, nevhodné ke koupání je Hamerském jezero a koupaliště v Chrastavě na Liberecku. Voda nevhodná ke koupání představuje zdravotní riziko a v hodnocení se označuje čtvrtým stupněm z pěti. Hygienici ale odebírali vzorky i na místech, která se běžně nesledují. Nevhodné ke koupání jsou podle nich také Chrastenský rybník, Malý Písečák, Horka a Dubice II.

Napsal(a) ČTK | Foto Luboš Vrabec

Štítky koupaliště, koupání, přehrada, kvalita vody

O čem píše Drbna.cz

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních třídPRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

Dnes, 11:39Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a...

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem rosteO ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

Dnes, 10:08Celkem deset inovativních projektů soupeří v ekologické soutěži E.ON Energy Globe, která letos...

V Motole se narodilo dítě z transplantované dělohy, je první v ČeskuV Motole se narodilo dítě z transplantované dělohy, je první v Česku

V Motole se narodilo dítě z transplantované dělohy, je první v Česku

Dnes, 09:32V motolské nemocnici v Praze v srpnu porodila žena s transplantovanou dělohou. Její dítě je tak...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o