Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Sucho v Česku je v současné době obdobné jako před rokem

neděle, 28. července 2019, 06:02

Sucho v Česku nezmírnily ani víkendové srážky a situace je tak zhruba stejná jako před rokem, projevuje se na vegetaci, průtocích řek i podzemní vodě. V roce 2018 byly přitom vinou letních měsíců nejnižší hladiny podzemních vod od 60. let 20. století.

Půdní sucho podle něj sužuje 64 procent území a do konce měsíce se stav zřejmě nezlepší. Vytrvalý déšť meteorologové neočekávají a lokální přeháňky nebo bouřky pouze vylepší vlhkost ve svrchních půdních vrstvách, a to jen v některých oblastech ČR.

„Zejména na stavu podzemních vod i přes nárůst hladin v květnu a červnu je nyní situace stejně nepříznivá jako loni v červenci," uvedli meteorologové. Půdní sucho podle nich nadále nejvíce trápí nížiny ve středních, severních a východních Čechách a na severu Moravy.

Usychají borovice a smrky

Vlivem nynějšího počasí usychá vegetace, kvůli snížení hladiny podzemní vody jsou to zejména borovice a smrky. Vedle toho se sucho negativně podepsalo na některých místech na výnosech a kvalitě obilovin, řepky, chmele, kukuřice a cukrovky. Na nižší výnosy mají ale vliv i přemnožení hlodavci zvláště na Moravě, doplnili meteorologové.

O víkendu sice pršelo vydatně, ale jen místy, takže nepřibylo ani vody v řekách, srážky pouze na krátkou dobu rozkolísaly hladiny některých menších toků. V porovnání s dlouhodobými červencovými průměry tak zůstávají podle meteorologů průtoky ve většině povodí výrazně podprůměrné.

Změna není ani po dešti

Změnu po víkendovém dešti meteorologové nezaznamenali ani na stavu podzemních vod, který zůstal silně pod normálem. Přechodně se mírně zlepšil jen v povodí horní Sázavy. „V meziročním srovnání byl stav podzemních vod na mírně nižší úrovni než ve stejném období roku 2018," uvedl ČHMÚ.

Na zhoršující se situaci kvůli pokračování horkého a bezesrážkového počasí upozornil počátkem týdne i vědecký portál InterSucho. Podle jeho map se kondice trvalých travních porostů a polních plodin zhoršuje dva týdny. Z hlášení zemědělců pak vyplývá, že sucho výrazně přispělo ke slabší úrodě, a někteří uvádějí, že úroda je ještě nižší, než předpokládali.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Štítky počasí, sucho,

O čem píše Drbna.cz

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radníZastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

úterý, 17. září 2019, 12:28V čele Prahy 5 skončila dosavadní rada v čele se starostou Danielem Mazurem (Piráti). Zastupitelé...

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních třídPRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

úterý, 17. září 2019, 11:39Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a...

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem rosteO ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

úterý, 17. září 2019, 10:08Celkem deset inovativních projektů soupeří v ekologické soutěži E.ON Energy Globe, která letos...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o