Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Lidé vzali knihovnu před jejím uzavřením útokem. Vypůjčili polovinu všech knih

sobota, 1. června 2019, 13:02

Liberecká krajská knihovna bude od soboty čtvrt roku uzavřená kvůli částečné rekonstrukci. Čtenářům proto v květnu navýšila limity na půjčení knih, CD, filmů či her, zájem byl obrovský. Vypůjčeno je přes 40 procent dokumentů z volných výběrů v půjčovnách, řekla vedoucí odboru služeb knihovny Dana Petrýdesová

„Ve srovnání s loňským květnem bylo vypůjčeno 2,5krát více dokumentů," dodala. Za květen si lidé z hlavní budovy knihovny odnesli přes 71 tisíc titulů. „Například fond společenských her se úplně rozebral, tam nám zůstalo asi jen šest her," řekla vedoucí odboru služeb. Někteří čtenáři podle ní také plně využili možnosti vypůjčit si 50 knih. „Nejvíce byl zájem o detektivky. Velmi se půjčovala také četba ženy pro ženy a v knihovně pro děti a mládež se vypůjčilo asi přes 13 tisíc dokumentů," vypočetla Petrýdesová.

Pobočky jsou otevřené

I když je knihovna uzavřená, čtenáři budou mít nadále možnost si knihy půjčit v pobočkách. Tři z šesti budou otevřené i přes letní prázdniny a budou mít rozšířenou pracovní dobu. „Protože jsou pobočky samozřejmě v menších prostorech, není tam takový výběr, tak je budeme v létě průběžně doplňovat," uvedla Petrýdesová. Jde o pobočky na Králově Háji, v Rupechticích a ve Vesci.

V hlavní budově knihovny se bude opravovat část střechy, novou klimatizaci získá depozitář vzácných tisků, rekonstruovat se musí toalety, osvětlení. Vznikne také tichá studijní zóna a vyměnit se musí prošlapané koberce. Do prací se zapojí i zaměstnanci knihovny. „Asi nejnáročnější práce nás čeká při výměně koberců, kdy budeme muset z ploch odstěhovat vše, co se tam nachází, to znamená regály, knihy. A pak je tam zase nastěhovat zpátky," uvedla Petrýdesová.

Projekt za 37 milionů

Částečná rekonstrukce knihovny je součástí projektu za 37 milionů korun podpořeném evropskou dotaci. Stavební úpravy tvoří jednu z jeho částí. „Cílem projektu je zvýšení dostupnosti vybraných dokumentů - probíhá restaurování, digitalizace fondů - a celkové zvýšení komfortu uživatelů v prostorách pro veřejnost," uvedla již dříve ředitelka knihovny Blanka Konvalinková.

Knihovna zavede i nový systém ochrany dokumentů, místo čárových kódů bude používat čipy. „Budou rychlejší revize, rychleji se dohledají ztracené dokumenty a samozřejmě se zkvalitní i ochrana knihovních fondů," uvedla Petrýdesová. Nová technologie pomůže i čtenářům. „Půjčování pomocí čipů urychlí samoobslužný proces. Nebude ve dvou krocích, kdy se musí zvlášť kniha vypůjčit a zvlášť odblokovat, nově to bude shrnuto do jednoho úkonu," dodala.

Napsal(a) ČTK | Foto Luboš Vrabec

Štítky knihovna, Liberec, knihy, rekonstrukce, Kvkli

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdiČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Dnes, 11:59Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi...

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladněPRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Dnes, 11:06Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá....

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karetPodvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Dnes, 07:19Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o