Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Nálepka za záchranu života. Záchranka odmění vybrané volající

úterý, 14. května 2019, 16:12

Kdo někdy zachraňoval nebo pomáhal druhému ví, že to nedělá pro vidinu nějakého zisku nebo slávy. Přesto ale jistě zahřeje u srdce, když si na takový čin někdo vzpomene. Tím někým je Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje, která bude nově oceňovat postup některých volajících.

Od oznámení události na operační středisko po příjezd záchranářů uteče většinou jen pár minut. Jenže pokud zrovna bojujete o život někoho jiného, může vám to připadat jako věčnost. Někdy navíc čas hraje v životě zraněného nebo nemocného člověka zásadní roli.

S udělováním nálepek začne záchranka v polovině května, tedy symbolicky od 15. 5. Tento den je totiž mimo jiné Den linky 155.

Záchranka chce tak nově ocenit vybrané osoby, které poskytnou první pomoc do příjezdu sanitky a zaslouží se tak o život zachraňovaného. „Jedná se o symbolické ocenění v podobě samolepky s nápisem Pomohl/a jsme zachránit lidský život,“ informoval mluvčí ZZS LK Michal Georgiev.

O tom, kdo si takovou nálepku zaslouží rozhodnou operátoři dispečinku. Právě oni totiž komunikují s volajícím, poskytují důležité rady a návod na první pomoc. Zároveň jsou často jakousi vzdálenou podporou. „Každých 14 vteřin se rozezvoní telefon na některém z oparčních středisek,“ informoval Georgiev. A často jde právě o každou vteřinu.

Spolupráce s volajícími je proto naprosto klíčová a nejednou už zachránila život. To přitom není jednoduché ani pro jednu stranu. Operátor není na místě a musí se spolehnout na informace od volajícího a stejně tak člověk, který chce bojovat o cizí život může do příjezdu záchranářů využít jen pomoc skrze telefon. Tito lidé si jistě ocenění zaslouží. „Předpokládáme, že ročně jich bude okolo dvaceti,“ dodal mluvčí.

Napsal(a) redakce | Foto ZZS LK

Štítky ZZS LK, záchrana, první pomoc, samolepka, ocenění

O čem píše Drbna.cz

Život v Česku se za posledních sto let protáhl o tři desetiletíŽivot v Česku se za posledních sto let protáhl o tři desetiletí

Život v Česku se za posledních sto let protáhl o tři desetiletí

Dnes, 17:38Život v Česku se za poslední století výrazně prodloužil. Muži mají šanci žít o 29 let déle než...

VÝSTRAHA: Meteorologové varují před vydatným deštěm, od středy platí povodňová pohotovostVÝSTRAHA: Meteorologové varují před vydatným deštěm, od středy platí povodňová pohotovost

VÝSTRAHA: Meteorologové varují před vydatným deštěm, od středy platí povodňová pohotovost

Dnes, 14:28Během středy bude vydatně pršet. Celkem může napršet až 75 milimetrů, v Jizerkách dokonce až 100...

Hru o trůny sledovali i na Ministerstvu zahraničních věcí, dnes vyzradili konecHru o trůny sledovali i na Ministerstvu zahraničních věcí, dnes vyzradili konec

Hru o trůny sledovali i na Ministerstvu zahraničních věcí, dnes vyzradili konec

Dnes, 14:25Seriál Hra o trůny poslední týdny doslova hýbal světem. Zejména tím na sociálních sítích. Vše...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o