Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Nad Hejnicemi obnovili vyhlídku Poustevníkův kámen. Nové jsou schody i lavičky

sobota, 5. května 2018, 14:14

V Jizerských horách přibyl další turistický cíl. Státní podnik Lesy ČR obnovil nedaleko Hejnic za 300 tisíc korun skalní vyhlídku Poustevníkův kámen. Vyhlídka na kopci Na chatkách se slavnostně otevřela dnes, kdy byl posvěcen kříž. Na tomto místě bylo před sto lety lesní divadlo.

„Nové jsou kamenné schody a lavičky v lesním divadle a s nimi i kříž, zábradlí a otočný informační panel," uvedl lesní správce z Frýdlantu Václav Vacek.

Otočný panel má podobu stromu, obsahuje informace o místě, hejnickém kostele a jsou na něm obrázky zvířat, se kterými se mohou turisté setkat v jizerskohorských lesích. „Projekt jsme financovali z podnikového Programu 2020. Spolupracovali jsme se zástupci Města Hejnice, tamějších spolků i Římskokatolické farnosti Hejnice," dodal ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR v Liberci Ludvík Řičář.

Turisté se k vyhlídce dostanou po silnici, jež vede z Hejnic od kostela na Ferdinandov. Odbočka na polní cestu ke kopci Na Chatkách je asi po 400 metrech. „Z místa je krásný výhled na Hejnice s dominantou a kulturní památkou kostela," uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Z vyhlídky je také vidět Smrk, Paličník, Smědavská hora, Frýdlantské cimbuří a Ořešník. O historii místa se lze více dozvědět na webu spolku Patron, který se věnuje opravám a dokumentaci drobných památek v Jizerských horách.

Podle pověsti tu sídlil poustevník Eremita Paul Stelzig z Ludvíkova, který zde postavil kapličku. Vyhlídka se později stala cílem výletů hlavně v první polovině minulého století. Lesní divadlo s kapacitou až 2000 diváků bylo vybudované v letech 1913 až 1914. Hry se tam přestaly hrát před druhou světovou válkou a z divadla se dochovaly jen zbytky.

Poblíž vyhlídky je také pomníček, který upomíná na sesuv stěny pískovcového lomu z 12. dubna 1930. O život při něm přišli dva lidé.

Napsal(a) ČTK | Foto Lesy ČR

Štítky Poustevníkův kámen, Hejnice, Jizerské hory, vyhlídka

O čem píše Drbna.cz

Babišova francouzská restaurace zavřelaBabišova francouzská restaurace zavřela

Babišova francouzská restaurace zavřela

Dnes, 12:52Restaurace Paloma ve francouzském Mougins, která patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše...

Fotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTKFotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTK

Fotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTK

Dnes, 12:04Nevídaný úspěch slaví redaktorka a fotografka Drbny Denisa Albaniová. Ta zvítězila v kategorii Cena...

Soud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPDSoud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPD

Soud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPD

Dnes, 10:58Odvolací soud dnes potvrdil Radku Mansfeldovi půlroční podmínku a peněžitý trest 30 tisíc korun za...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o