Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Na obnovu hospodářského dvora v Zákupech půjde přes 95 milionů korun

sobota, 10. února 2018, 17:16

Na záchranu barokního hospodářského dvora u zámku v Zákupech na Českolipsku půjde přes 95 milionů korun z evropských dotací. Jde o jeden ze 43 schválených projektů, jejichž seznam zveřejnilo ministerstvo pro místní rozvoj. Pokud nenastanou komplikace, rekonstrukce by mohla začít na podzim.

"Musíme počkat, až dostaneme oficiální rozhodnutí o přiznání dotace, pak budeme moci teprve vypsat výběrové řízení na dodavatele," dodal ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu na Sychrově Miloš Kadlec.

Hospodářský dvůr u zámku v Zákupech je jednou z nejohroženějších národních památek v Libereckém kraji. Vznikl ve druhé polovině 17. století a podle odhadu je na jeho celkovou obnovu potřeba 600 až 700 milionů korun. Dotace se použije na záchranu konírny, které je nejcennější částí areálu a v níž v minulosti bylo ustájeno až 60 koní.

V plánu je dokončit rekonstrukci jižního křídla areálu do roku 2020. V přízemí konírny by měla vzniknout expozice zaměřená na dopravu v době, kdy Habsburkové využívali Zákupy jako letní rezidenci. Další expozice bude v prvním patře, které v druhé polovině 19. století sloužilo k ubytování doprovodu rakouského císaře. Podle Kadlece tam chtějí dát předměty odkazující na zaniklé nebo nepřístupné české zámky a hrady.

O dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu se ucházelo 88 zájemců. Peníze dostane necelá polovina z nich. Celkem půjde o 3,079 miliardy korun. Z Libereckého kraje uspěl už jen poutní areál kostela Navštívení Panny Marie v Horní Polici na Českolipsku, který se nedávno stal národní kulturní památkou. Na druhou etapu obnovy získala římskokatolická farnost přes 12,3 milionu korun.

Bezmála o 105 milionů korun na rekonstrukci baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí neúspěšně žádali dominikáni. Šanci ale ještě mají, jsou mezi náhradními projekty, pokud by se peníze z programu nevyčerpaly nebo by se některý z podpořených projektů nerealizoval. Bazilika, jež je také národní kulturní památkou, potřebuje opravit krov, fasádu, dožilá jsou některá okna a vyměnit se musí elektroinstalace.

O čem píše Drbna.cz

Nejstarší MHD v Česku slaví 150 let. Česká pošta vydala k výročí městské dopravy v Brně speciální známkuNejstarší MHD v Česku slaví 150 let. Česká pošta vydala k výročí městské dopravy v Brně speciální známku

Nejstarší MHD v Česku slaví 150 let. Česká pošta vydala k výročí městské dopravy v Brně speciální známku

Dnes, 09:53Město Brno si letos připomíná 150. let koněspřežné tramvaje v Brně. K výročí vytvořila Česká pošta...

Babišova vláda po 17 hodinách jednání ustála hlasování o nedůvěřeBabišova vláda po 17 hodinách jednání ustála hlasování o nedůvěře

Babišova vláda po 17 hodinách jednání ustála hlasování o nedůvěře

Dnes, 08:10Vláda ANO a ČSSD ustála i druhé hlasování o nedůvěře. Opozici, která schůzi iniciovala kvůli...

FOTO: Greenpeace vtrhlo na valnou hromadu ČEZ. Jedna z aktivistek přišla v převleku za uhlíFOTO: Greenpeace vtrhlo na valnou hromadu ČEZ. Jedna z aktivistek přišla v převleku za uhlí

FOTO: Greenpeace vtrhlo na valnou hromadu ČEZ. Jedna z aktivistek přišla v převleku za uhlí

středa, 26. června 2019, 14:55Dnešní valnou hromadu energetické společnosti ČEZ přerušil na 45 minut protest aktivistů ekologické...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o