Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Liberecký kraj žádá dotaci na vylepšení podmínek vzácné žabky kuňky

sobota, 8. července 2017, 21:06

Liberecký kraj žádá dotaci z fondů Evropské unie na projekt, který pomůže vylepšit podmínky pro život a rozmnožování ohrožené žabky kuňky obecné v oblasti Cihelenských a Manušických rybníků na Českolipsku.

Kuňka, která je pro své charakteristické červené skvrny na břiše nazývána také kuňka ohnivá, je silně ohroženým druhem. Na kvalitu biotopu je velmi náročná.

„Přestože jde o rybníky, které patří státu, máme jako kraj ze zákona povinnost o ně pečovat, nemáme velkou šanci přesvědčit vlastníka, byť je to stát, aby nám s financováním projektu pomohl," řekl hejtman Martin Půta (STAN).

Liberecký kraj se zavázal, že pokud s žádostí o dotaci z Operačního programu životní prostředí uspěje, bude se na projektu za zhruba 2,8 milionu korun spolupodílet a je připraven ho předfinancovat.

Lokalita Cihelenské rybníky o rozloze zhruba osmi hektarů leží nedaleko Horní Libchavy na Českolipsku a od roku 2012 je chráněným územím. Tvoří ji čtyři rybníky propojené Stružnickým potokem a přilehlé mokřady, louky a lesy. Jen dva rybníky mají ale vodu, další se proměnil v mokřad a čtvrtý je zcela zarostlý rákosem.

Kraj původně připravoval revitalizaci Cihelenských rybníků za více než 31 milionů korun, tolik peněz ale získat nemůže, proto záměr zredukoval a spojil s úpravou Manušických rybníků. Oblast Manušických rybníků o rozloze bezmála 20 hektarů je také od roku 2012 přírodní památkou. Jde o soustavu sedmi rybníků, které jsou napájeny kanálem z říčky Šporky. O jejich existenci jsou zmínky už ze 16. století.

Nejvzácnějším obyvatelem lokality je právě kuňka ohnivá, která je v Libereckém kraji jinak dost vzácná. Lokalita je ale domovem i dalších obojživelníků, jako jsou rosnička zelená, skokan skřehotavý, skokan hnědý, ropucha obecná, blatnice skvrnitá nebo čolek obecný.

V obou lokalitách budou kvůli oslunění břehů a příbřežních zón vykáceny náletové dřeviny a částečně pokoseny rákosiny a na vhodných místech budou vybudovány tůně jako rozmnožovací a pobytové biotopy pro kuňku ohnivou. V oblasti Cihelenskýchh rybníků budou navíc zbudována i zimoviště pro obojživelníky. Vyskytuje se tam také užovka obojková nebo slepýš křehký.

Napsal(a) ČTK | Foto Martin Waldhauser

Štítky kuňka ohnivá, Liberecký kraj

O čem píše Drbna.cz

Bývalému radnímu uložil soud za korupci podmínkuBývalému radnímu uložil soud za korupci podmínku

Bývalému radnímu uložil soud za korupci podmínku

Dnes, 15:59Vrchní soud v Praze dnes zrušil pětiletý trest pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD...

Míra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje, ale neměnil byMíra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje, ale neměnil by

Míra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje, ale neměnil by

Dnes, 15:23Jaromír Čemus, nebo prostě jednoduše Míra, už pětadvacet let dělá podkováře. Pohádkové povolání ale...

Po vydatném dešti stoupají řeky na severu ČR, pršet bude dálPo vydatném dešti stoupají řeky na severu ČR, pršet bude dál

Po vydatném dešti stoupají řeky na severu ČR, pršet bude dál

Dnes, 15:10Kvůli vydatnému a vytrvalému dešti od rána stoupají hladiny řek odvodňující hory na severu a...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o