Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Jarní pálení přidělává starosti hasičům, denně vyjíždí k požárům napříč celým krajem

středa, 29. března 2017, 12:15

Poslední zbytky sněhu odtávají, chataři se vrací na svá letní sídla, zahrádkáři začínají s jarním úklidem a hasiči mají na čele další vrásky z nekontrolovaného vypalování trávy a pálení klestí. Jen za posledních několik dní vyjížděli kvůli neopatrnosti lidí k řadě drobných požárů.

„Požáry trávy jsou typické pro první jarní týdny, kdy vymrzlá suchá tráva velmi snadno začne hořet a porostem se i rychle šíří. Zvlášť v kombinaci se slunečným počasím, kdy se ohřeje okolní vzduch, je riziko požáru trávy velmi vysoké,“ dodala mluvčí hasič Zdenka Štrauchová.

V úterý odpoledne zažehnávali hasiči drobný požár v Jablonecké ulici přímo v centru Liberce. Požár trávy hasiči řešili předevčírem například také v Proseči nad Nisou, kde hasili plochu 30 x 10 metrů. Liberečtí profesionální hasiči zasahovali také ve Starých Pavlovicích, kde se požár trávy rozšířil na plochu 20 x 15 metrů. Kvůli neuhlídanému pálení vyjely čtyři jednotky do Mírové pod Kozákovem, tráva hořela také v Osečné či Hrádku nad Nisou, kde bylo jedno ohnisko kolem komunikace I/35 a druhé za hranicemi s Polskem.

Pokud i vy plánujete úklid na zahrádě spojený s pálením klestí a větví, dodržujte základní pravidla. Velikost hromady po úklidu volte tak, aby shořela během doby, kdy je na místě dozor. Při náhlém zhoršení počasí, především při silném větru, pálení ihned přerušte a oheň uhaste. Místo pro pálení izolujte pruhem širokým nejméně metr, kde budou odstraněny hořlavé materiály až na zeminu. Buďte připravení také na to, že se požár mže rozšířit a proto mějte při ruce kýbl s vodou, písek a podobně.

„Zákon jasně stanovuje podmínky pro pálení, které provádí podnikající fyzické a právnické osoby. Je to zejména povinnost ohlašovat pálení na Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje,“ dodala mluvčí.

Ideální a úplně jednoduché je nahlášení pálení přes internetový formulář, který je zveřejněn na webových stránkách www.hzslk.cz v horní pravé části nazvané „pálení klestí" nebo přes banner v pravém sloupci „nahlášení pálení". Pokud nemáte přístup k internetu, je možné to udělat telefonicky na čísle 950 471 100.

Napsal Michael Daněk | Foto HZSLK, čtenáři Drbny

Jarní pálení přidělává starosti hasičům, denně vyjíždí k požárům napříč celým krajemJarní pálení přidělává starosti hasičům, denně vyjíždí k požárům napříč celým krajemJarní pálení přidělává starosti hasičům, denně vyjíždí k požárům napříč celým krajemJarní pálení přidělává starosti hasičům, denně vyjíždí k požárům napříč celým krajemJarní pálení přidělává starosti hasičům, denně vyjíždí k požárům napříč celým krajem

O čem píše Drbna.cz

Bývalému radnímu uložil soud za korupci podmínkuBývalému radnímu uložil soud za korupci podmínku

Bývalému radnímu uložil soud za korupci podmínku

Dnes, 15:59Vrchní soud v Praze dnes zrušil pětiletý trest pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD...

Míra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje, ale neměnil byMíra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje, ale neměnil by

Míra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje, ale neměnil by

Dnes, 15:23Jaromír Čemus, nebo prostě jednoduše Míra, už pětadvacet let dělá podkováře. Pohádkové povolání ale...

Po vydatném dešti stoupají řeky na severu ČR, pršet bude dálPo vydatném dešti stoupají řeky na severu ČR, pršet bude dál

Po vydatném dešti stoupají řeky na severu ČR, pršet bude dál

Dnes, 15:10Kvůli vydatnému a vytrvalému dešti od rána stoupají hladiny řek odvodňující hory na severu a...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o