Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

LOL chce, aby radnice opravovala bazén postupně. Údajně město nemá dostatek peněz

čtvrtek, 1. srpna 2019, 07:32

Radnice plánuje kompletní rekonstrukci plaveckého bazénu. Podle názorů opozičního uskupení LOL na to nemá dostatek financí a měla by se pouštět do oprav postupně.

Liberec by měl podle LOL opravu městského bazénu udělat postupně. Argumentuje tím, že zadlužená radnice na celkovou opravu nemá peníze a navíc ohrozí jiné investice. Zástupci LOL to řekli novinářům. Náklady na opravu celého bazénu radnice odhaduje na 350 až 400 milionů. Náměstek primátora Jiří Němeček (ANO) dnes novinářům řekl, že si opravu po etapách nedovede představit.

Plavecký areál postavený v polovině 80. let minulého století na Tržním náměstí má ročně kolem 350.000 návštěvníků. Důležitá technologická zařízení dosluhují, střechou zatéká, nevyhovuje zasklení budovy a vana hlavního bazénu prosakuje. Kompletní rekonstrukce začne nejdřív v lednu 2021, spíše ale později. Práce potrvají zhruba rok a půl a po dobu rekonstrukce by měl zůstat v provozu jen menší bazén v přístavbě. Podle opoziční zastupitelky Zuzany Kocumové (LOL) by si vedení radnice mělo přiznat, že na tento způsob opravy město nemá. „Město si nemůže dovolit všechno. Buď budeme dělat megaopravu bazénu, pak ale musíme ořezat všechno,“ řekla Zuzana Kocumová. Za vhodnější považuje opravy bazénu po etapách s letními odstávkami po několik let.

Náměstek primátora má opačný názor. „Dělat to po kouskách by byla katastrofa. My to vidíme na 5. květnu (rekonstrukce základní školy), jak se nám to vymstilo, že se to neudělalo najednou. Stejně se nakonec musí udělat vše,“ řekl Jiří Němeček.

Zástupci LOl se obávají, že rekonstrukce ještě více zadluží Liberec a nebude na další investice. Vycházejí z rozpočtového výhledu města, v němž se počítá v roce 2021 s úvěrem 340 milionů korun. „Rozpočtový výhled ale zároveň říká, že úvěr si město bude moci vzít až v roce 2023. A to jen ve výši 160 milionů korun, aby město neporušilo meze zadlužení dané zákonem o rozpočtové odpovědnosti,“ uvedl lídr LOL Jaromír Baxa. Současné zadlužení Liberce je 1,65 miliardy korun, letos bude radnice hospodařit s 2,68 miliardy. Podle Němečka se zajištění financování na rekonstrukci bazénu teprve řeší a jedná se s bankami. „Je to samozřejmě velká zátěž. Kdyby se ale začalo investovat do bazénu dříve, tak jsme někde jinde a nemuselo to stát tolik peněz, kolik to bude pravděpodobně stát,“ dodal.

Baxa vývoj hospodaření Liberce kritizuje delší dobu, považuje ho za neudržitelný. Od roku 2017 běžné výdaje města stouply o 11 procent. Baxa se obává omezení některých důležitých výdajů. „Rozpočtový výhled naše slova potvrzuje. Do roku 2023 se rozpočet sice má dostat k vyrovnanějšímu hospodaření, ale jen za cenu úspor v zeleni, na úklid města, na školách a v kultuře, a na omezení investic a oprav. Na velké investice peníze nezbývají,“ dodal. Mezi ně patří výstavba tramvaje do Rochlice, výstavba silnice Nová Pastýřská či rekonstrukce budovy Uranu, v níž sídlí úředníci.

Napsal(a) ČTK | Foto Město Liberec

Štítky bazén, Liberec, rekonstrukce, opozice.

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdiČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Dnes, 11:59Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi...

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladněPRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Dnes, 11:06Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá....

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karetPodvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Dnes, 07:19Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o