Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Předseda libereckých Zelených Jindřich Felcman zastupitelem. Chce udržitelné a uhlíkově neutrální město

pátek, 31. května 2019, 10:26

Dlouholetá zastupitelka Karolína Hrbková odchází na mateřskou dovolenou, v zastupitelstvu ji nahradil předseda libereckých Zelených Jindřich Felcman. Mezi jeho priority patří téma klimatické změny.

„Zásadním tématem, které budu v libereckém zastupitelstvu řešit, je klimatická změna. Byť se může zdát, že jde o téma, které se lokální politiky netýká, opak je pravdou. Právě města jsou hlavními motory ekonomiky a jako taková musí stát v čele její transformace do udržitelné podoby,“ říká Jindřich Felcman.

Konec obchoďáků na periferii?

Město podle něj musí začít fungovat úplně jinak. Za jeden z hlavních problémů považuje obří obchodní centra na okraji Liberce. „Zákazníci i zaměstnanci musí do těchto center najíždět autem. To pochopitelně výrazně zvyšuje dopravní zátěž na území města. Prostředí města to poškozuje, což ještě více žene jeho obyvatele do aut,“ dodává.

Felcman je vystudovaný právník a pracuje v oboru územního plánování. Nástroj na omezení obchodních center podle něj existuje, město se ale nesmí bát ho využít. „Stavební uzávěra na areály obchodních center na okrajích měst je zcela legitimní prostředek. Majitelé stávajících staveb je budou moci i nadále provozovat. Pokud by ale měli v plánu provést jejich přestavbu či rozšíření, možné už to nebude,” vysvětluje.

Fotovoltaické panely, vyazování stromů

Podle nového zastupitele se obchodní centra přestavují a rozšiřují zhruba po deseti letech. „Příkladem je obchodní centrum Nisa. Lze tak čekat, že výhledově budou provozy obchodních domů ukončeny a plochy se uvolní. Napřiklad pro výrobu, což bylo ostatně u průmyslové zóny sever jejím původním účelem.”

V zastupitelstvu chce také prosazovat budování infrastruktury pro elektrokola – především střežená parkovací stání, humanizaci ulic a vysazování stromů, instalaci fotovoltaických panelů na městské budovy nebo ekologizaci vozového parku dopravního podniku.

Napsal Luboš Vrabec | Foto Změna pro Liberec

Štítky Jindřich Felcman, zelení, zastupitelstvo, Liberec

O čem píše Drbna.cz

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun rybKvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Dnes, 20:16Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na...

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vláděČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

Dnes, 20:01Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek...

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidíKlíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

Dnes, 17:54Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce července 297 lidí. Více než třicet...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o