Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Předseda libereckých Zelených Jindřich Felcman zastupitelem. Chce udržitelné a uhlíkově neutrální město

pátek, 31. května 2019, 10:26

Dlouholetá zastupitelka Karolína Hrbková odchází na mateřskou dovolenou, v zastupitelstvu ji nahradil předseda libereckých Zelených Jindřich Felcman. Mezi jeho priority patří téma klimatické změny.

„Zásadním tématem, které budu v libereckém zastupitelstvu řešit, je klimatická změna. Byť se může zdát, že jde o téma, které se lokální politiky netýká, opak je pravdou. Právě města jsou hlavními motory ekonomiky a jako taková musí stát v čele její transformace do udržitelné podoby,“ říká Jindřich Felcman.

Konec obchoďáků na periferii?

Město podle něj musí začít fungovat úplně jinak. Za jeden z hlavních problémů považuje obří obchodní centra na okraji Liberce. „Zákazníci i zaměstnanci musí do těchto center najíždět autem. To pochopitelně výrazně zvyšuje dopravní zátěž na území města. Prostředí města to poškozuje, což ještě více žene jeho obyvatele do aut,“ dodává.

Felcman je vystudovaný právník a pracuje v oboru územního plánování. Nástroj na omezení obchodních center podle něj existuje, město se ale nesmí bát ho využít. „Stavební uzávěra na areály obchodních center na okrajích měst je zcela legitimní prostředek. Majitelé stávajících staveb je budou moci i nadále provozovat. Pokud by ale měli v plánu provést jejich přestavbu či rozšíření, možné už to nebude,” vysvětluje.

Fotovoltaické panely, vyazování stromů

Podle nového zastupitele se obchodní centra přestavují a rozšiřují zhruba po deseti letech. „Příkladem je obchodní centrum Nisa. Lze tak čekat, že výhledově budou provozy obchodních domů ukončeny a plochy se uvolní. Napřiklad pro výrobu, což bylo ostatně u průmyslové zóny sever jejím původním účelem.”

V zastupitelstvu chce také prosazovat budování infrastruktury pro elektrokola – především střežená parkovací stání, humanizaci ulic a vysazování stromů, instalaci fotovoltaických panelů na městské budovy nebo ekologizaci vozového parku dopravního podniku.

Napsal Luboš Vrabec | Foto Změna pro Liberec

Štítky Jindřich Felcman, zelení, zastupitelstvo, Liberec

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdiČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Dnes, 11:59Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi...

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladněPRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Dnes, 11:06Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá....

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karetPodvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Dnes, 07:19Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o