Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Semily jsou proti tomu, aby v názvu okresu byl i Turnov

úterý, 26. března 2019, 18:11

Semily nesouhlasí s tím, aby se změnil název jejich okresu na Semily - Turnov, případně Český ráj. Pro zachování stávajícího názvu Semily v pondělí hlasovali všichni zastupitelé města.

Semily s necelými 9000 obyvateli jsou menší než Turnov, který má přes 14 tisíc obyvatel. O status okresního města přišel Turnov v roce 1960, kdy byl přičleněn pod Semily. Dlouholeté snahy Turnova o vytvoření vlastního okresu ministerstvo vnitra odmítá. Možným řešením by podle náměstka ministra vnitra Petra Mlsny mohlo být právě přejmenování okresu na Semily - Turnov. Uvedl to na začátku března při jednání v Turnově, podle něj ale musí iniciativa vzejít ze strany obou měst.

Nedává to smysl

„Pro změnu není jediný relevantní důvod. Nedává to žádný smysl," řekla starostka Semil Lena Mlejnková (Volba pro Semily).

Turnov změnu názvu podporuje. „Líbilo by se mi to jako gesto dobré vůle, abychom historicky vykopané příkopy mezi oběma městy trochu spojili," řekl dnes starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok).

Mlejnková si ale nemyslí, že by mezi oběma městy byly nějaké křivdy. „To už je všechno pryč. Mám s nimi (Turnovem) dobré vztahy," uvedla.

Symbolický význam

I podle starosty Turnova má změna názvu spíše symbolický význam. Za důležitější považuje, aby si úřady státu zřídily ve městě pobočky. Podle něj se nyní jedná o vytvoření detašovaného pracoviště Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ). „Vypadá to, že by mohlo být v objektu Skálova 84," uvedl Hocke. Věří, že pobočka OSSZ začne v Turnově fungovat ještě letos.

Turnov je v územním členění republiky anomálií, jako obec s rozšířenou rozšířenou působností (ORP) zasahuje do tří okresů. Ministerstvo vnitra původně chtělo tuto odchylku novelou zákona odstranit a 16 ze 37 obcí ORP Turnov přičlenit do jiného okresu. Místní starostové ale uspěli s argumentací, že by se tím pro obyvatele výrazně zhoršila dostupnost úřadů. Ministerstvo změnilo názor a výjimku pro ORP Turnov chce zachovat. Podalo proto pozměňovací návrh k vlastnímu návrhu novely zákona, kterou se budou zákonodárci teprve zabývat.

Napsal(a) ČTK | Foto Město Turnov

Štítky Semily, Turnov, okres, zastupitelstvo

O čem píše Drbna.cz

Fischer apeloval na Čínu, aby se v Hongkongu zdržela násilíFischer apeloval na Čínu, aby se v Hongkongu zdržela násilí

Fischer apeloval na Čínu, aby se v Hongkongu zdržela násilí

Dnes, 07:42Předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nestraník) apeloval na Čínu, aby se v situaci...

V Jablonci odvolali náměstka a člena rady města, koalice se rozpadlaV Jablonci odvolali náměstka a člena rady města, koalice se rozpadla

V Jablonci odvolali náměstka a člena rady města, koalice se rozpadla

pátek, 16. srpna 2019, 18:04Ve čtvrtek probíhalo na jablonecké radnici mimořádné zastupitelstvo. Při něm došlo k rozpadu...

(NE)OBYČEJNÍ: Jsem amatér, fotím si jen pro radost, říká známý Budějčák Tomáši Fotím Nakaši(NE)OBYČEJNÍ: Jsem amatér, fotím si jen pro radost, říká známý Budějčák Tomáši Fotím Nakaši

(NE)OBYČEJNÍ: Jsem amatér, fotím si jen pro radost, říká známý Budějčák Tomáši Fotím Nakaši

pátek, 16. srpna 2019, 15:33Snad každý v Budějcích zná jeho fotografie z jižních Čech. Jeho snímky získávají na Facebooku...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o