Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Referendum se podle soudu nemělo vůbec konat. Radnice bude chtít peníze po státu

úterý, 12. března 2019, 07:01

Liberec uspěl u Nejvyššího správního soudu (NSS) s kasační stížnosti proti rozhodnutí krajského soudu v souvislosti s místním referendem. V Liberci se konalo loni na podzim. Podle vedení radnice podmínky k jeho uspořádání splněné nebyly. Liberec tak zřejmě bude vymáhat škodu po státu, zhruba dva miliony korun.

„Bylo to marně vynaloženo. A je to škoda, která vznikla městu Liberci," řekl novinářům primátor Jaroslav Zámečník (SLK). Návrh na vymáhání škody hodlá předložit radě města.

Místní referendum v Liberci s pěti otázkami k investicím města, regulaci hazardu a bezplatné městské dopravě pro děti a seniory nad 65 let se uskutečnilo loni souběžně s komunálními volbami. Výsledky nebyly platné, neboť v něm hlasovalo jen 14,85 procenta oprávněných voličů. K platnosti byla ale zapotřebí účast minimálně 35 procent.

Vyškrtané podpisy

Spor byl o tom, zda návrh předložený přípravným výborem referenda byl v pořádku. Pod petici za vypsání referenda bylo 8652 podpisů, potřeba jich bylo 7977. Úředníci města ale při kontrole vyškrtli 3183 podpisů kvůli duplicitě, chybně uvedeným jménům i datům narození, nečitelnosti či mimolibereckému trvalému pobytu. Organizátoři s postupem města nesouhlasili a obrátili se na krajský soud, který jim dal za pravdu. Nejprve návrh označil za formálně bezvadný a následně sám vyhlásil referendum v termínu komunálních voleb. „Spatřovali jsme v tom procesní chyby," řekl tajemník libereckého magistrátu Martin Čech. Liberec proto podal proti oběma rozhodnutím krajského soudu kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. To však nemělo odkladný účinek, referendum se tak konalo.

Zrušené rozhodnutí

NSS zatím vyhověl městu ve stížnosti proti usnesení krajského soudu, ve kterém návrh pro konání referenda označil za formálně bezvadný. Toto rozhodnutí zrušil NSS bez možnosti odvolání. Zrušující verdikt zdůvodnil NSS zejména tím, že návrh měl krajský soud odmítnut s tím, že byl podán předčasně. Město svým rozhodnutím připravil o možnost posoudit opravený návrh pro konání referenda. „Nejvyšší správní soud potvrdil naší domněnku, že statutární město bylo kráceno na svých právech," uvedl tajemník.

Čech je přesvědčený, že NSS dá městu za pravdu i u druhé stížnosti, a to vyhlášení termínu referenda. „I tam jsme byli kráceni na svých právech, neboť o tom, kdy se mělo konat referendum, mělo rozhodnout zastupitelstvo," dodal.

Napsal(a) ČTK | Foto Jan Korytář

Štítky referendum, soud, Liberec, kasační stížnost

O čem píše Drbna.cz

Fischer apeloval na Čínu, aby se v Hongkongu zdržela násilíFischer apeloval na Čínu, aby se v Hongkongu zdržela násilí

Fischer apeloval na Čínu, aby se v Hongkongu zdržela násilí

Dnes, 07:42Předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nestraník) apeloval na Čínu, aby se v situaci...

V Jablonci odvolali náměstka a člena rady města, koalice se rozpadlaV Jablonci odvolali náměstka a člena rady města, koalice se rozpadla

V Jablonci odvolali náměstka a člena rady města, koalice se rozpadla

pátek, 16. srpna 2019, 18:04Ve čtvrtek probíhalo na jablonecké radnici mimořádné zastupitelstvo. Při něm došlo k rozpadu...

(NE)OBYČEJNÍ: Jsem amatér, fotím si jen pro radost, říká známý Budějčák Tomáši Fotím Nakaši(NE)OBYČEJNÍ: Jsem amatér, fotím si jen pro radost, říká známý Budějčák Tomáši Fotím Nakaši

(NE)OBYČEJNÍ: Jsem amatér, fotím si jen pro radost, říká známý Budějčák Tomáši Fotím Nakaši

pátek, 16. srpna 2019, 15:33Snad každý v Budějcích zná jeho fotografie z jižních Čech. Jeho snímky získávají na Facebooku...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o