Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Zastupitelé Liberce schválili ručení za úvěr teplárny

úterý, 6. března 2018, 00:01

Liberec bude za modernizaci zastaralých a ztrátových parovodů ručit svým 24procentním akciovým podílem v Teplárně Liberec, která bude projekt realizovat. Podmínky ručení schválili liberečtí zastupitelé, pro bylo 20 z 25 přítomných zastupitelů. Modernizace jedné ze tří větví parovodu bude stát 324 milionů korun.

"Práce jsou rozdělené do dvou let. Začít by měly letos po skončení topné sezony v červnu," uvedl ekonomický náměstek primátora Jan Korytář (Změna pro Liberec).

Teplárna si chce na projekt půjčit 271 milionů korun se splatností maximálně osm let, na úvěru se domluvila s Komerční bankou. Zhruba 70 milionů korun úvěru splatí jednorázově z evropské dotace, kterou na projekt získala. Za úvěr bude ručit nejen Liberec, ale také teplárna i její většinový vlastník.

Teplárna Liberec se základním kapitálem 363 milionů korun patří do skupiny MVV Energie CZ. Město Liberec je s 24 procenty minoritním vlastníkem. Společnost zásobuje teplem a teplou vodou zhruba 14 tisíc domácností, desítku průmyslových areálů a dalších 130 odběratelů, jako jsou školy, úřady či nákupní centra. O způsobu obnovy zastaralé a ztrátové teplárenské sítě se akcionáři dohadovali dva roky a spory se řešily také u soudu. Začátkem února se obě strany dohodly na vkladu majetku zhruba za 400 milionů korun, za který dosud teplárna akcionářům platila nájemné. Podnik tím ročně ušetří 35 milionů korun, které použije na splátky úvěru.

Město si od modernizace slibuje snížení nákladů, které by mělo přispět ke snížení ceny pro odběratele. Korytář považuje do budoucna za reálnou cenu kolem 550 korun za gigajoule, nyní je o 110 korun vyšší. "Prostor pro snížení tam je," uvedl Korytář.

V rámci schváleného projektu GreenNet bude vyměněna jedna ze tří parovodních větví v Liberci za úspornější horkovody. Výměnou projde větev, která vede z teplárny dolním centrem města do Pavlovic. Projekt by měl výrazně snížit tepelné ztráty ve vedení tepla, které podle odhadů mohou přesahovat 30 procent. "Nejviditelnějším přínosem bude ale odstranění parovodu z koryta Nisy, čímž se tato část města zpřístupní pro obyvatele a jeho návštěvníky," řekl již dříve předseda představenstva teplárny Vladimír Kravjansky.

Napsal(a) ČTK | Foto Teplárna Liberec

Štítky Liberec, teplárna, parovod, Greenet, radnice, MVV,

O čem píše Drbna.cz

Babišova francouzská restaurace zavřelaBabišova francouzská restaurace zavřela

Babišova francouzská restaurace zavřela

Dnes, 12:52Restaurace Paloma ve francouzském Mougins, která patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše...

Fotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTKFotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTK

Fotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTK

Dnes, 12:04Nevídaný úspěch slaví redaktorka a fotografka Drbny Denisa Albaniová. Ta zvítězila v kategorii Cena...

Soud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPDSoud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPD

Soud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPD

Dnes, 10:58Odvolací soud dnes potvrdil Radku Mansfeldovi půlroční podmínku a peněžitý trest 30 tisíc korun za...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o