Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Divadlo chystá nejambicióznější projekt posledních let

neděle, 9. listopadu 2014, 10:39

Divadlo F. X. Šaldy připravuje vlastní operu Legenda o Kateřině z Redernu. Jde o nejambicióznější projekt divadla posledních let. Opera se měla původně hrát už loni při oslavách 130 let od otevření novorenesanční budovy divadla, kvůli vysokým nákladům se ale její uvedení zhruba o rok odložilo. Premiéru bude mít opera 19. prosince.

Podle dostupných pramenů je to poprvé v historii divadla, co vzniká skutečné velké operní dílo pro Liberec. Na text bývalého ředitele divadla Martina Otavy ho vytvořila skladatelka Sylvie Bodorová. Otava se ujal role režiséra a za dirigentský pult byl přizván Marek Štilec.

Libreto zpracovává období konce vlády císaře Rudolfa II. až po dobu po Bílé hoře. Hlavní hrdinkou příběhu je hraběnka Kateřina z Redernu, neodmyslitelně spjatá s historií libereckého regionu. "Patřila mezi desítku nejvýznamnějších aristokratek starší české šlechty. Jako členka panského stavu měla právo zúčastňovat se všech zemských jednání v Praze. Tvrdá a nekompromisní paní, milující matka, opuštěná žena, úspěšná manažerka," uvedl mluvčí divadla Jakub Kabeš.

Hraběnka pozvedla za svoji krátkou vládu celý liberecký region, příkladně se starala o přestárlé, pozvedla vzdělanost. Mimo jiné také založila Kateřinky, tehdy to byla samostatná obec, dnes okrajová čtvrt Liberce. S její osobou je spojen i liberecký zámek, zasloužila se o postavení kaple i věže.

Kateřinu z Redernu ztvární v opeře sólistka liberecké opery Lívia Obručník Vénosová, alternovat ji bude sólistka opery Státního divadla v Košicích Lucie Kašpárková.

Napsala ČTK

O čem píše Drbna.cz

FOTO: Greenpeace vtrhlo na valnou hromadu ČEZ. Jedna z aktivistek přišla v převleku za uhlíFOTO: Greenpeace vtrhlo na valnou hromadu ČEZ. Jedna z aktivistek přišla v převleku za uhlí

FOTO: Greenpeace vtrhlo na valnou hromadu ČEZ. Jedna z aktivistek přišla v převleku za uhlí

Dnes, 14:55Dnešní valnou hromadu energetické společnosti ČEZ přerušil na 45 minut protest aktivistů ekologické...

GLOSA: Vážně se na drahém koncertě světové kapely máme spokojit se špatným zvukem?GLOSA: Vážně se na drahém koncertě světové kapely máme spokojit se špatným zvukem?

GLOSA: Vážně se na drahém koncertě světové kapely máme spokojit se špatným zvukem?

Dnes, 14:32Zvuk byl strašný… fronty před vstupem… přestřelená kapacita. Tahle slova, to už je takřka...

Hospodářská zvířata v těchto dnech nesmí cestovat více než 600 kilometrů, rozhodli veterinářiHospodářská zvířata v těchto dnech nesmí cestovat více než 600 kilometrů, rozhodli veterináři

Hospodářská zvířata v těchto dnech nesmí cestovat více než 600 kilometrů, rozhodli veterináři

Dnes, 12:48Státní veterinární správa rozhodla, že v následujících dnech (s platností od dnešního dne) nesmí...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o