Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Policie rozbila gang padělatelů peněz, vyráběly se v Žitavě

úterý, 25. listopadu 2014, 15:11

Česká a německá policie zadržela tři muže, které viní z rozsáhlého padělání peněz. Stodolarovky měli vyrábět v padělatelské dílně v německé Žitavě a přes Česko vyvážet na Ukrajinu a do dalších zemí Pobaltí. Novinářům to dnes v řekl ředitel Útvar pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.

"Spolupráce s německou stranou byla nadstandardní, pro nás je to jeden z letošních největších případů padělání," uvedl Šlachta. V Česku podle něj policisté zajistili zhruba 1600 stodolarových falzifikátů. "Šlo o velmi zdařilé padělky, v provozu jen velmi těžko rozeznatelné," řekl. Znalci z České národní banky je ohodnotili stupněm nebezpečnosti dva až tři. V Německu bylo zajištěno dalších 50 tisíc bankovek, až expertiza ale určí, zda jde také o padělky.

Hlavním organizátorem je podle dosavadního zjištění 55letý muž z Ústí nad Labem. Právě on měl zajistit vybudování nové kurýrní cesty do Pobaltí, kde je v kriminálním prostředí o padělané americké dolary značný zájem. Za falzifikáty dodané z Německa prý platil 40 procent jejich nominální hodnoty. Podle Šlachty se zatím tyto falešné bankovky na trhu nikde v Evropě neobjevily. "Je zajímavé, že každá bankovka měla jiné sériové číslo, což se u padělků moc často neobjevuje," dodal.

V Česku policie zatkla i 50letého Němce, který bankovky do republiky přivážel. Oba muži jsou ve vazbě a hrozí jim trest od pěti do deseti let. Pokud se prokáže jejich spojení s padělatelskou dílnou v Německu, mohou být potrestání až 12 lety. "Byli obviněni ze zločinu padělání a pozměnění peněz," uvedla státní zástupkyně Petra Žílová. Pro policisty to nejsou neznámí lidé.

Německá policie zadržela 65letého muže, kterého podezřívá z toho, že v Žitavě falešné bankovky vyráběl. Jemu hrozí až 15 let vězení. Policisté zajistili kompletní vybavení padělatelské dílny. Podle Tilla Neumanna ze státního zastupitelství Gorlitz se v rámci šetření konalo 12 domovních prohlídek a nebytových prostor v ČR, Německu a Polsku. Část majetku policie obstavila. "Zajistili jsme počítače, telefony, několik tisíc eur a další věci," uvedl Neumann. V Česku policie zabavila organizátorovi dvě luxusní auta v hodnotě šesti milionů korun a kurýr přišel o vůz, v němž padělky přivezl. Policie zajistila i větší množství anabolik a pyrotechniky.

Napsala ČTK

Kam dál?

U požáru stodoly na okraji Liberce zasahovalo osm cisterenU požáru stodoly na okraji Liberce zasahovalo osm cisteren

U požáru stodoly na okraji Liberce zasahovalo osm cisteren

sobota, 22. listopadu 2014, 08:55Osm cisteren zasahovalo v pátek po šesté hodině večerní na Bedřichovce v Liberci. V okrajové části...

Odložená taška v Jablonci neobsahovala bombu, ale vánoční ozdobyOdložená taška v Jablonci neobsahovala bombu, ale vánoční ozdoby

Odložená taška v Jablonci neobsahovala bombu, ale vánoční ozdoby

pátek, 21. listopadu 2014, 14:07Novopražskou ulici v Jablonci nad Nisou dnes na tři hodiny uzavřel nález podezřelé tašky, která...

Vypočítavá milenka dohnala muže z Liberce až na policiiVypočítavá milenka dohnala muže z Liberce až na policii

Vypočítavá milenka dohnala muže z Liberce až na policii

čtvrtek, 20. listopadu 2014, 18:38Nemanželské zálety vyšly pěkně draze pětapadesátiletého muže z Liberce. Jeho milenecký vztah začal...

© 2011 - 2018 TRIMA NEWS, s. r. o

Zavřít reklamu

Reklamní sdělení