Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

FOTO, VIDEO: Rozsáhlý zátah. Policie zadržela devět lidí, stovku nelegálních zbraní i granáty

čtvrtek, 6. června 2019, 12:08

Takový případ policie v Libereckém kraji nepamatuje za nejméně posledních pět let. Všechno začalo zadržením dvojice, která střílela na Frýdlantsku v lese ze samopalů, koncem května pak proběhlo rozsáhlé zatýkání, policisté u devíti mužů nalezla samopaly, krátké zbraně i mnoho střeliva včetně tříštivých granátů nebo nábojů do kanónů.

Všichni zadržení jsou obviněni z přečinu nedovoleného ozbrojování, za což jim hrozí až pět let vězení. Kvalifikace se ale může ještě měnit. „Vyšetřování je teprve na začátku, čekáme na znalecké posudky, především z oblasti balistiky,” řekl vyšetřovatel Jaroslav Mareček.

Podle něj případ začal zadržením dvou mužů na Frýdlantsku na podzim loňského roku. „Stříleli tam ze samopalů. V jejich výpovědích se objevily zvláštnosti,” dodal.

Policisty pak jejich práce dovedla ke skupině devíti lidí, u kterých koncem května proběhly domovní prohlídky. Při nich zajistili velké množství neregistrovaných nebo zakázaných zbraní, namátkou 26 samopalů, kulomet, desítky krátkých zbraní a také střelivo nejrůznějších ráží, střelný prach, trhavo-tříštivé granáty a rozbušky.

Zadržení se mezi sebou většinou znali, potkávali se na burzách a komunikovali spolu i telefony nebo přes internet. Dva jsou z Pardubického kraje, zbytek z Libereckého kraje.

„Často nakupovali nefunkční zbraně, které uvedli do střelbyschopného stavu. K přechovávání takových zbraní a dalšího zajištěného materiálu žádné oprávnění neměli,” dodala mluvčí policie Ivana Baláková.

Proč zadržení drželi takové množství zbraní a k čemu měli sloužit, to je předmětem šetření. „Když někdo má takové množství zbraní, je to samo o sobě velké bezpečnostní riziko,” vysvětlil Ondřej Musil, náměstek ředitele krajské policie. „Nevíme, kam se mohou ty zbraně dostat, třeba k někomu, kdo by je chtěl použít,” dodal.

Napsal Luboš Vrabec | Foto Luboš Vrabec a Policie ČR

Štítky policie, zátah, zbraně, Liberec

O čem píše Drbna.cz

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje BabišeVedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

pátek, 23. srpna 2019, 21:55Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42...

O2 chce od státu 106 milionů za služby pro postižené a budkyO2 chce od státu 106 milionů za služby pro postižené a budky

O2 chce od státu 106 milionů za služby pro postižené a budky

pátek, 23. srpna 2019, 11:31Největší tuzemská telekomunikační firma O2 požaduje od státu 106 milionů korun za poskytování...

Móda Orsay je díky Priceless Specials dostupnější, cashback zvýšen na dvojnásobekMóda Orsay je díky Priceless Specials dostupnější, cashback zvýšen na dvojnásobek

Móda Orsay je díky Priceless Specials dostupnější, cashback zvýšen na dvojnásobek

pátek, 23. srpna 2019, 11:02Módní oblečení značky Orsay uhrazené platební kartou Mastercard nebo Maestro je od 22. srpna až do...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o