Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Pokračuje soud s Jozefem Giňou. Podle obžaloby znásilnil ženu a pak se ji pokusil zabít

pondělí, 8. ledna 2018, 17:38

Návrh na zbavení svéprávnosti čtyřiapadesátiletého obžalovaného podala u civilního soudu jeho sestra, zaznělo vpondělí v Liberci při hlavním líčení. Jozefovi Giňovi hrozí ze znásilnění a pokus vraždy 15 až 20 let vězení. Obhájkyně neúspěšně navrhovala, aby bylo trestní řízení přerušeno do rozhodnutí, zda je obžalovaný svéprávný.

„To je civilní řízení, my máme trestní a tam jsou jiné podmínky," řekla po skončení dnešního jednání předsedkyně senátu Eva Drahotová.

Podle ní byl v kauze vypracovaný renomovanými znalci posudek, zda je Giňa schopen chápat smysl trestního stíhání a zda je trestně odpovědný. „Podle znalců sice omezeně, ale je schopen," uvedla Drahotová.

Znalec Jaroslav Zvěřina před soudem již dříve uvedl, že Giňa je jen omezeně gramotný a mentálně na úrovni školáka. Doporučil v jeho případě ústavní ochrannou psychiatrickou či sexuologickou léčbu. Obžalovaný trpí útočným sadismem.

Podle znalce se podobných deliktů bude dopouštět i nadále

Znalec také varoval, že Giňa by se podobných deliktů, z nichž je obžalován, mohl dopouštět opakovaně. I to byl jeden důvod, proč senát prodloužil vazbu obžalovaného muže.

Za znásilnění byl podle rejstříku trestů odsouzen Giňa v minulosti už třikrát, v letech 1984, 1990 a 2000. V souhrnu byl za znásilnění potrestán 15,5 roku vězení.

V tomto případě podle obžaloby 2. září 2016 navečer popíjel se svoji známou alkohol na lavičce u Penny Marketu v Jablonci. Podle spisu s ní poté odešel později i s ženou k mostu u potoka v ulici Ivana Olbrachta, kde ji znásilnil. Následně, aby zakryl svůj čin, se ji podle spisu pokusil zabít.

Seděl ženě na zádech, držel jí hlavu pod vodou v potoce a zároveň ji rdousil. Žena měla po napadení zlomený kotník od kamene, kterým ji útočník udeřil.

Obhajoba trvá na výslechu ještě jednoho svědka

K vynesení rozsudku zbývá vyslechnout jediného muže, Bulhara, který dlouhodobě pobývá mimo republiku. Na jeho vyslechnutí trvá obhajoba. Soud ho zkusí předvolat ještě jednou na příští líčení nebo se bude číst jeho výpověď na policii. Bulhar měl pomáhat ženě, která se stala obětí znásilnění a pokusu vraždy.

V pondělí se četli výpovědi dalších dvou lidí, kteří byli ve skupince, jež žena žádala o pomoc. Podle nich byla špinavá, rozcuchaná, mokrá, zřejmě opilá a zmatená a měla jen jednu botu. Bylo ji špatně rozumět a svědkům s pláčem říkala, že ji někdo hodil do vody, bil a mluvila i o zneužití.

Napsal(a) ČTK

Štítky Jozef Giňa, znásilnění, soud

Kam dál?

Policie dopadla podezřelého z vraždy ve večerce. Rozsáhlá policejní akce na jeho dopadení skončilaPolicie dopadla podezřelého z vraždy ve večerce. Rozsáhlá policejní akce na jeho dopadení skončila

Policie dopadla podezřelého z vraždy ve večerce. Rozsáhlá policejní akce na jeho dopadení skončila

sobota, 6. ledna 2018, 18:12Liberečtí policisté dopadli podezřelého z vraždy ve vratislavické večerce, po kterém od pátečního...

FOTO: Vietnamská komunita se sešla u vratislavické večerky. Vzpomněli na brutálně ubodanou ženuFOTO: Vietnamská komunita se sešla u vratislavické večerky. Vzpomněli na brutálně ubodanou ženu

FOTO: Vietnamská komunita se sešla u vratislavické večerky. Vzpomněli na brutálně ubodanou ženu

pátek, 5. ledna 2018, 22:18Zhruba čtyři desítky lidí se v pátek večer sešly na pietní akci v Dopravní ulici ve Vratislavicích...

FOTO: Vražda ve Vratislavicích. Policie pátrá po dvou mužích, kteří přepadli večerkuFOTO: Vražda ve Vratislavicích. Policie pátrá po dvou mužích, kteří přepadli večerku

FOTO: Vražda ve Vratislavicích. Policie pátrá po dvou mužích, kteří přepadli večerku

pátek, 5. ledna 2018, 11:44Liberečtí kriminalisté vyšetřují od pátečního dopoledne vraždu, ke které došlo v Dopravní ulici ve...

O čem píše Drbna.cz

Byl čin Jana Palacha a dalších ,,pochodní“ hrdinský nebo šlo jen o demonstraci, která skončila smrtí?Byl čin Jana Palacha a dalších ,,pochodní“ hrdinský nebo šlo jen o demonstraci, která skončila smrtí?

Byl čin Jana Palacha a dalších ,,pochodní“ hrdinský nebo šlo jen o demonstraci, která skončila smrtí?

Dnes, 14:25I po tolika letech je sebevražedná vlna rozpoutaná Janem Palachem, kterého následovali Josef...

Olomoučanka shání peníze na náročnou operaci obličeje. Pojišťovna jí nepomůžeOlomoučanka shání peníze na náročnou operaci obličeje. Pojišťovna jí nepomůže

Olomoučanka shání peníze na náročnou operaci obličeje. Pojišťovna jí nepomůže

Dnes, 14:19Dnes jednatřicetileté Mirce Dobešové z Olomouce lékaři ve čtrnácti letech diagnostikovali zhoubný...

Spor o 115 neproplacených hodin skončil až u souduSpor o 115 neproplacených hodin skončil až u soudu

Spor o 115 neproplacených hodin skončil až u soudu

Dnes, 10:44Pracovnici na dohodou o provedení práce odmítla zaměstnavatelka zaplatit za poslední odpracovaný...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o