Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Liberec možná koupí zchátralý zámeček v Machníně. Město uspělo v soutěži

středa, 11. září 2019, 21:06

Město Liberec pravděpodobně koupí rozpadající se zámeček ve čtvrti Machnín, který před dvaceti lety prodal. Zatím ale město nemá s místem žádné konkrétní plány.

Liberec možná koupí zchátralý zámeček ve čtvrti Machnín, který mu kdysi patřil a kde bývala vyhlášená dětská oční léčebna. V soutěži uspěl s nabídkou 2,8 milionu korun, transakci ale musí ještě schválit rada a zastupitelstvo. „Bude jistě o tom velká debata,“ řekl dnes novinářům náměstek primátora Jiří Šolc.

Důvodem k odmítnutí této transakce může být dojednaná částka. Město před 20 lety zámeček prodávalo pod tržní cenou za 1,4 milionu korun. „Ovšem s podmínkou zpětného odkupu s jakýmsi algoritmem rozdílové ceny v případě zhodnocení. To se bohužel nestalo, zhodnocení nebylo, spíše k znehodnocení té budovy došlo,“ uvedl primátor Jaroslav Zámečník. Zámeček patří firmě Sanatorium Machnín, která je ale v likvidaci. Podle primátora s požadavkem na vrácení zámečku městu za původní cenu 1,4 milionu u likvidátora neuspěli. „Bohužel to jsme nedokázali právně prosadit, protože právo předkupní za tuto cenu víceméně zaniklo,“ uvedl primátor.

V zámečku postaveném na okraji města někdy kolem roku 1900 bylo po znárodnění za minulého režimu vyhlášené oční sanatorium, do kterého se jezdily léčit děti s očními vadami z celé země. V roce 1999 město objekt s dalšími dvěma přilehlými budovami prodalo společnosti patřící několika libereckým lékařům. Nadále ale zůstalo vlastníkem pozemků v areálu. Radnice kvůli porušení podmínek převodu začala o navrácení zámečku usilovat už zhruba před deseti lety. Jednání ale zhatilo úmrtí jednoho z akcionářů společnosti Sanatorium Machnín a nevypořádané dědické řízení.

„Společnost se nečinností a spory po dědicích propadla do insolevence. Kdybychom to teď nekoupili, tak ten majetek nabude někdo jiný a budeme ve stejné pasti jako jsme dnes,“ uvedl Šolc. Liberci patří okolní tři hektary pozemků. „Myslím si, že scelit majetek má význam a potom si musíme říci, co s ním dále. Jaký smysluplný projekt by na tom místě mohl být,“ dodal náměstek. Před deseti lety se zámeček objevil v nabídce jedné realitní kanceláře s cenou 19 milionů korun, dnes je z něj ruina. „Stav objektu je velmi nelichotivý. Jediné, co má nějakou reálnou hodnotu, je domek na vstupní bráně, který je obýván nájemníky,“ uvedl již dříve Šolc.

Napsal(a) ČTK | Foto Město Liberec

Štítky zámeček, Machnín, koupě,

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na denModřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Dnes, 14:30Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu...

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartouNová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

Dnes, 11:57PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou...

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green DayNa příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Dnes, 11:33Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o