Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Na schodech radnice vznikne nové pietní místo, bude připomínat Sametovou revoluci

neděle, 18. srpna 2019, 09:49

Jeden ze schodů u liberecké radnice se promění v pietní místo připomínající 17. listopad 1989. Na schodě se tak objeví citát a děkovná věta.

Nové pietní místo na schodech liberecké radnice bude připomínat události Sametové revoluce v Liberci. Je to jen jeden z projektů, které v Liberci připravují k oslavám 30 let od Sametové revoluce. Už 19. října se na letišti Hradčany uskuteční projekt Ralsko - 30 let svobody s ukázkami z vojenské historie. V Turnově zase připravují na 17. listopad slavnostní večer v městském divadle s panelovou diskusí na téma "30 let od Sametu - a co dál?".

Na budově liberecké radnice už je památník v podobě tankového pásu připomínající oběti 21. srpna 1968, teď přibude i připomínka 17. listopadu 1989. „Využijeme k tomu jeden rohový schod, protože důležité události a projevy se v Liberci obvykle odehrály právě na schodech radnice,“ řekl náměstek libereckého primátora pro kulturu Ivan Langr.

Schod bude obložený citátem a děkovnou větou. „Původně jsme tam chtěli dát i zhruba 60 nebo 70 jmen lidí, kteří významně a mezi prvními tehdy v Liberci vystupovali, nepodařilo se nám ale od všech získat souhlas, zpátky se nám těch souhlasů vrátila asi jen polovina,“ dodal. Předběžně jsou připravené dvě varianty, jedna se bude realizovat až těsně před výročím.

„Jako byla loni panelová výstava na náměstí k výročí srpna 1968, tak se připravuje podobná velká expozice i k 17. listopadu. Loni se to setkalo s velkým nadšením veřejnosti, proto to chceme zopakovat, i když samozřejmě v jiných kulisách, jiném tvaru a s jiným obsahem. Souběžně by k tomu ještě měla být výstava v Malé výstavní síni,“ doplnil Langr.

V předvečer výročí se uskuteční i slavnostní zasedání libereckého zastupitelstva, v samotný den jsou v plánu pietní akty a odpoledne komponované pořady v divadle. Spolek G300, s nímž město při přípravě oslav spolupracuje, navíc připravuje na toto téma i výpravnou publikaci.

Napsal(a) ČTK | Foto Denisa Albaniová

Štítky pieta, Sametová revoluce, revoluce, 1989,

O čem píše Drbna.cz

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radníZastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

Dnes, 12:28V čele Prahy 5 skončila dosavadní rada v čele se starostou Danielem Mazurem (Piráti). Zastupitelé...

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních třídPRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

Dnes, 11:39Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a...

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem rosteO ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

Dnes, 10:08Celkem deset inovativních projektů soupeří v ekologické soutěži E.ON Energy Globe, která letos...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o