Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Budova nové knihovny v Hrádku je hotová, nyní se pracuje na interiérech

středa, 17. července 2019, 12:08

Už v září by se mohla otevřít zbrusu nová budova knihovny v Hrádku nad Nisou. Moderní stavba je již dokončena a v příštím měsíci by se měla začít plnit knihami.

Police s knihami připomíná čelní fasáda nově postavené knihovny v pohraničním Hrádku nad Nisou na Liberecku. Výstavba budovy v centru města po více než roce skončila, nyní se dokončují interiéry a od srpna by se měl prostor začít plnit knihami. Pro veřejnost se knihovna otevře nejspíš na konci září, sdělil investiční technik města Jiří Palas. Knihovna včetně vybavení přijde zhruba na 17 milionů korun a město ji staví za své, bez dotací.

Cihly propojují starou budovu s novou

Městská knihovna v osmitisícovém Hrádku léta sídlila v památkově chráněné Schubertově vile. Musela ji ale loni na podzim opustit, protože cennou stavbu z roku 1924 přestavuje město na komunitní centrum. Nově postavená knihovna přiléhá k multifunkčnímu centru Brána Trojzemí. Stojí na místě starých pekáren. Právě z nich se použil materiál na nezvykle tvarovanou fasádu. „Z chátrajícího objektu jsme vybrali ty nejlepší cihly a vrátili na fasádu. Evokuje to police s knihami,“ uvedl Jiří Palas.

Není to jediný nezvyklý prvek nové budovy. Uvnitř jsou citáty spojené s knihami, které jsou odlité přímo do betonových zdí. Na jednom místě je například citát filozofa a spisovatele Ladislava Klímy "Postavy románu jsou mé vlastní možnosti, které se neuskutečnily" a na dalším třeba slova nizozemského učence Erasma Rotterdamského z 16. století "Ne ti milují knihy, kteří je netknuté schovávají ve skříních, ale ti, kteří je mají ustavičně v ruce".

Nová knihovna připomíná i určení, které toto místo v minulosti mělo. Objekt totiž stojí v historickém centru města těsně u hřbitovní zdi. Areál kolem kostela ale býval dříve rozlehlejší a archeologové při hloubení základů objevili základy původní hřbitovní zdi. Nalezli i kosterní ostatky. Místa, kde se zeď a kostry nacházely, připomíná grafika na podlaze.

Napsal(a) ČTK | Foto Hrádek nad Nisou

Štítky Hrádek nad Nisou, knihovna,

O čem píše Drbna.cz

Fischer apeloval na Čínu, aby se v Hongkongu zdržela násilíFischer apeloval na Čínu, aby se v Hongkongu zdržela násilí

Fischer apeloval na Čínu, aby se v Hongkongu zdržela násilí

Dnes, 07:42Předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nestraník) apeloval na Čínu, aby se v situaci...

V Jablonci odvolali náměstka a člena rady města, koalice se rozpadlaV Jablonci odvolali náměstka a člena rady města, koalice se rozpadla

V Jablonci odvolali náměstka a člena rady města, koalice se rozpadla

pátek, 16. srpna 2019, 18:04Ve čtvrtek probíhalo na jablonecké radnici mimořádné zastupitelstvo. Při něm došlo k rozpadu...

(NE)OBYČEJNÍ: Jsem amatér, fotím si jen pro radost, říká známý Budějčák Tomáši Fotím Nakaši(NE)OBYČEJNÍ: Jsem amatér, fotím si jen pro radost, říká známý Budějčák Tomáši Fotím Nakaši

(NE)OBYČEJNÍ: Jsem amatér, fotím si jen pro radost, říká známý Budějčák Tomáši Fotím Nakaši

pátek, 16. srpna 2019, 15:33Snad každý v Budějcích zná jeho fotografie z jižních Čech. Jeho snímky získávají na Facebooku...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o