Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Přeměna Liebiegova paláce na komunitní centrum bude stát přes 200 milionů

pátek, 5. dubna 2019, 06:02

V současné době nevyužívaný Liebiegův palác v Liberci čeká velká rekonstrukce. Na své kráse by ale ztratit neměl. Alespoň z vnějšku by měla památkově chráněná budova získat svůj původní vzhled. O svou podobu by neměly úplně přijít ani interiéry.

Přestavba nevyužívaného Liebiegova paláce v Liberci na potkávací a komunitní centrum by měla začít na začátku příštího roku a skončit zhruba o 18 měsíců později. Rekonstrukce si vyžádá odhadem asi 215 milionů korun, řekl náměstek primátora Jiří Němeček. Většina nákladů se bude platit z evropské dotace.

V tuto chvíli město čeká na stavební povolení a poté začne hledat firmu, která památkově chráněný objekt postavený v letech 1871 až 1872 opraví. „Co se týče vnějšího vzhledu, bude budova uvedena do původní podoby. To znamená bude obnoveno propojení někdejší oranžérie s terasami a parkem, budou opraveny plochy teras, budou opraveny fasády,“ řek technický specialista z libereckého magistrátu Jan Lajksner.

Novorenesanční palác si nechal postavit továrník Johann Liebieg, po jeho smrti ale přestala rodina vilu obývat a pronajímala ji. V minulosti palác využíval například i četnický pohotovostní oddíl. Uvnitř se ale i kvůli různému využití zachovala jen část původních prostor. „V několika částech, které byly poškozeny přestavbami ve 20. století, budou i bourací práce a vznikne tady sál pro 50 lidí,“ uvedl Lajksner.

Historicky zachované interiéry si podobu zachovají, potřebují ale opravit a dovybavit. V objektu se zachovala řada původních prvků od zajímavého obložení oken se skrytými okenicemi, až po kování na oknech, původní dveře, parketové podlahy nebo kované zábradlí ústředního schodiště. Zcela nové budou vnitřní rozvody, vybudují se také dva výtahy. Podle Lajksnera se bude obnovovat i vstup do areálu z Komenského ulice, oranžérie se přemění na kavárnu a funkční bude i altán, například pro koncerty či svatební obřady.

V minulosti palác nejdéle sloužil pro výstavnictví, Oblastní galerie byla v budově 60 let od roku 1953. Na konci roku 2014 se přestěhovala do moderních velkorysých prostor zrekonstruovaných městských lázní. Od té doby byl areál prázdný. „Pro mě je na tom projektu nejzajímavější, že po iks letech dáme do provozu nádherný historický barák, který nezůstane ležet ladem,“ řekl náměstek primátora Ivan Langr. Odhaduje, že po otevření by všech služeb potkávacího centra mohlo ročně využít až 120.000 lidí. „Nejde o unikátní, ale opakované návštěvníky,“ dodal.

Liebiegův palác by se měl stát místem setkávání lidí různého věku od dětí až po seniory a různých sociálních skupin. Provozovat ho bude městská organizace Kontakt. „Naším cílem je vytvořit tady průvodce životem každého Liberečana. Bude tady široká nabídka služeb, od volnočasových, přes vzdělávací, environmentální a budou tady i různé sociální služby,“ uvedl ředitel Kontaktu Michael Dufek.

Napsal(a) ČTK | Foto Jan Král

Štítky Liebiegův palác, Liberec, komunitní centrum,

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdiČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Dnes, 11:59Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi...

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladněPRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Dnes, 11:06Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá....

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karetPodvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Dnes, 07:19Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o