Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Nová rozhledna Císařský kámen je o tři metry vyšší, zpřístupněna bude do konce listopadu

úterý, 13. listopadu 2018, 17:25

Teprve osm let stará rozhledna Císařský kámen u osady Milíře šla kvůli špatnému stavu k zemi. Na jejím místě vyrostla rozhledna nová. Původní vzhled zůstal zachován, životnost by ale měla být mnohonásobně delší.

Císařský kámen se během posledních let stal hojně vyhledávaným turistickým cílem. Stavba ale byla již delší dobu v havarijním stavu, proto byla rozhledna na vyhlídkovém místě uzavřena a následně rozebrána. Nyní zde stojí ale již dokončená nová rozhledna, na kterou co nevidět vystoupají první turisté.

„Stavba je kompletně dokončena a otevřena bude po kolaudaci, která proběhne do konce měsíce,“ uvádí starosta Vratislavic nad Nisou Lukáš Pohanka. Místo bude nadále přístupné celoročně a přestože stavba má již finální podobu, její okolí ještě projde drobnými úpravami, přibude zde mobiliář pro turisty. Celkové náklady na novou rozhlednu se pohybují okolo 5,5 milionů korun.

„Během následujících měsíců chceme místo doplnit o stojany na kola, což cyklisté jistě ocení. Zároveň zde bude i sezení,“ komentuje Pohanka. Nejenže si budou moci turisté na Císařském kameni odpočinout, ale zároveň se dozví i zajímavé informace z nové informační tabule, která nahradí tu dosavadní. 

Tabulky s popisy vrcholů a dominant okolí budou umístěny na vrcholu rozhledny, aby lidem usnadnili orientaci při pohledech na krásy našeho kraje. Nová rozhledna Císařský kámen je již od pohledu vyšší než její předchůdkyně, přesně o tři metry. „Během let okolní stromy povyrostly a rozhledna již v původní výšce nenabízela tak krásné výhledy, jaké se naskytnou turistům nyní,“ říká starosta.

Vzhledově se nová stavba od původní liší jen minimálně. Kostra rozhledny je ale v tomto případě kovová, změnilo se i dřevo. „Smrkové dřevo jsme nahradili modřínovým, které je i na naší sokolovně nebo kulturním centru,“ dodává Pohanka. Právě nová kovová konstrukce navíc umožní případnou výměnu jednotlivých prken. Každopádně by rozhledna Císařský kámen měla dalších několik desítek let fungovat bez jakéhokoliv zásahu. 

Napsal Denisa Albaniová | Foto Michaela Šenberková

Štítky Milíře, Rádlo, rozhledna, Císařský kámen,

O čem píše Drbna.cz

Babišova francouzská restaurace zavřelaBabišova francouzská restaurace zavřela

Babišova francouzská restaurace zavřela

Dnes, 12:52Restaurace Paloma ve francouzském Mougins, která patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše...

Fotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTKFotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTK

Fotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTK

Dnes, 12:04Nevídaný úspěch slaví redaktorka a fotografka Drbny Denisa Albaniová. Ta zvítězila v kategorii Cena...

Soud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPDSoud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPD

Soud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPD

Dnes, 10:58Odvolací soud dnes potvrdil Radku Mansfeldovi půlroční podmínku a peněžitý trest 30 tisíc korun za...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o