Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Jak budou vypadat jablonecká Slunka? Rozhodne architektonická soutěž

čtvrtek, 5. září 2019, 07:56

Sluneční lázně u Jablonecké přehrady jsou oblíbeným a hojně navštěvovaných místem. Celý areál by si už dlouho zasloužil rekonstrukci. Přestože se již několikrát diskutovalo o možné opravě tohoto místa, zatím k žádné rekonstrukci nedošlo. Město proto chce vyhlásit architektonickou soutěž.

O budoucí podobě Slunečních lázní u přehrady v Jablonci nad Nisou rozhodne otevřená architektonická soutěž, řekla mluvčí magistrátu Jana Hajná. Vítěz soutěže dostane možnost navrhnout i další objekty potřebného zázemí v rekreačním areálu, kam hlavně v létě míří tisíce lidí. Přehrada a její okolí je jedním z nejcennějších veřejných prostranství Jablonce, chybí mu ale základní vybavení, jako jsou převlékárny nebo sprchy.

Lidé také často kritizují vzhled a okolí některých stánků a mobiliář kolem vodní nádrže. V minulosti už vzniklo několik projektů, žádný se ale nerealizoval. „Některé návrhy zestárly a ztratily platnost, některé jsou stále aktuální, jiné vzbudily silnou veřejnou diskusi a rozdělily obyvatele na dva tábory,“ řekl městský architekt David Pavlišta. Kontroverzní je hlavně budoucnost Slunečních lázní. Jedni chtějí zachovat jejich historickou podobu, jiní žádají radikálnější řešení.

Sluneční lázně vznikly na břehu přehrady v roce 1927, kromě občerstvení nabízejí sluneční louku ohraničenou ohradou a rozdělenou na dámskou a pánskou část. Vcházet se na ni dá jen přes převlékací kabiny. Areál patří městu, jeho stav je ale žalostný. Před několika lety zpracoval architekt Petr Stolín projekt minimalistické budovy, která měla zchátralý areál Slunečních lázní nahradit.

Lehká stavba ze dřeva s průsvitnými stěnami měla nabídnout odpočinek a soukromí ve stínu zahradního atria i širší rozhled na přehradu z horní terasy. Atriový dům přístupný ze tří stran ale vyvolal vlnu nevole. Část veřejnosti kritizovala, že tím zmizí duch prvorepublikových Slunečních lázní. Architekt navíc nepočítal s pořádáním drobných kulturních a společenských akcí, které tam bývají.

„Proto jsme se rozhodli pro vyhlášení otevřené architektonické soutěže, která je nejlepším způsobem výběru zpracovatele projektu jednotlivých objektů na březích vodní nádrže,“ řekl náměstek primátora pro rozvoj města Jakub Chuchlík. Soutěž město vypíše ještě na podzim podle řádu České komory architektů. Jejím předmětem bude řešení prostoru Slunečních lázní v Jablonci nad Nisou a vymezeného nejbližšího okolí.

Napsal(a) ČTK | Foto Město Jablonec

Štítky Sluneční lázně, Jablonec, přehrada,

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na denModřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Dnes, 14:30Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu...

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartouNová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

Dnes, 11:57PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou...

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green DayNa příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Dnes, 11:33Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o