Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Podle výzkumu se podmínky pro život v Železném Brodě rapidně zhoršily

středa, 14. srpna 2019, 07:04

Podle Indexu kvality života se za poslední měsíce podmínky pro život v Železném Brodě výrazně zhoršily a to dokonce nejvíce v celé republice. Město se v tabulce propadlo o téměř 80 příček.

Podmínky k životu v Železném Brodu na Jablonecku se za poslední rok výrazně zhoršily. Vyplývá to alespoň z Indexu kvality života 2019, který sestavuje společnost Obce v datech ve spolupráci s poradenskou firmou Deloitte. Ještě loni bylo město mezi více než dvěma sty hodnocenými na 46. příčce. Letos se propadlo na 125. místo, což bylo největší zaznamenané zhoršení v ČR. Důvody pro takové změny ale vedení města nevidí, řekl starosta František Lufinka (Za rozvoj města).

Podle Deloitte si Železný Brod pohoršil v ukazatelích hazardu, stěhování mladých, dětských lékařů a v nezaměstnanosti. „Tenhle výzkum jde mimo nás, nikdy se nás nikdo na nic neptal. Neumím říct, kde se tyhle statistiky berou. Pokud jde o herny, máme to omezené vyhláškou, během posledních dvou let nám skončily dvě herny, takže v tomto směru se to zlepšuje,“ řekl.

Lufinka také nepozoruje, že by město opouštěli mladí lidé. „Je tu práce i možnost bydlení,“ poznamenal. Připustil ale, že se zhoršila dostupnost dětského lékaře. „Jedna ze dvou lékařek skončila a zatím se ji nepodařilo nahradit,“ dodal starosta. Třeba nezaměstnanost se meziročně snížila, na konci července dosahovala 3,4 procenta.

Index porovnává dostupná data ve všech 206 obcích s rozšířenou působností v Česku. Zahrnuje 29 parametrů, které vyjadřují úroveň zdraví, prostředí a dostupnosti zdravotní péče, podmínky pro práci, bydlení a vzdělání, dostatečnost služeb a také vztahy mezi lidmi, například ve formě spolkového života. Analytici podle Deloitte obce subjektivně nehodnotí, pracují s využitím metodik OSN a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Nejlépe se v Česku žije v Říčanech a nejhůř v Orlové.

U všech deseti sledovaných měst v Libereckém kraji se kvalita života podle výzkumu zhoršila. Nejlépe je na tom v kraji Turnov, který se ale z loňské desáté příčky posunul na 11. místo. Krajské město Liberec se z 68. místa propadlo na 91. příčku. Jablonec je na tom o něco lépe, když se posunul z 67. místa na 83. Nejhorší podmínky k životu má z měst v kraji Tanvald, který se posunul ze 180. místa na 183.

Podle výzkumu skončila města v Libereckém kraji v pořadí Turnov, Jilemnice, Semily, poté Jablonec nad Nisou, Liberec, potom Nový Bor, Železný Brod, Česká Lípa a jako poslední Frýdlant a Tanvald.

Napsal(a) ČTK | Foto flyfoto.cz

Štítky Železný Brod, výzkum, města, kvalita života,

O čem píše Drbna.cz

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun rybKvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

sobota, 17. srpna 2019, 20:16Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na...

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vláděČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

sobota, 17. srpna 2019, 20:01Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek...

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidíKlíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

sobota, 17. srpna 2019, 17:54Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce července 297 lidí. Více než třicet...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o