Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Jablonecká radnice láká na výhledy i obnovené sály

neděle, 23. června 2019, 16:49

O prázdninách mohou lidé zamířit na stovky míst a třeba se jít podívat i na jabloneckou radnici, kde si prohlédnou nejen opravenou věž, ale i zrekonstruované zasedací sály.

Jablonec nad Nisou nabídne letos o prázdninách turistům nejen výstup na opravenou věž radnice a vyhlídku z ní, ale poprvé jim umožní nahlédnout i do nedávno zrekonstruovaných zasedacích sálů radnice. Po letech se vrátily do původní podoby, jakou měly ve 30. letech minulého století, kdy byla budova postavena podle návrhu architekta Karla Wintera.

„Největší zájem o výstupy očekáváme se začátkem prázdnin. „Rozhledny jsou rodinným stříbrem našeho regionu a během letní sezony jako rozhledna slouží i jablonecká radnice. Za jasného počasí z ochozu její věže uvidíte Černou Studnici, Bramberk, Královku, Císařský kámen, Libereckou výšinu a samozřejmě Ještěd,“ řekl Petr Vobořil, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra, které výstupy zajišťuje a provozuje i Dům národopisců Scheybalových i kostel svaté Anny.

Pro turisty je podle Vobořila velkou atrakcí v radnici i takzvaný páternoster - výtah, který je ale vyveze jen čtvrtého patra. Dál už musí po svých vyšlapat 116 schodů na věž. Návštěvu vyhlídky rozšířilo letos centrum o prohlídky zrekonstruovaných zasedacích sálů ve druhém patře radnice. Ocení je hlavně obdivovatelé funkcionalismu. „Reagujeme tak na zájem turistů hlavně ze zahraničí. Doposud bylo možné blíže poznat interiéry radnice pouze při oslavách Dne evropského dědictví,“ řekl Vobořil.

Jablonecká radnice je významnou stavbou československé meziválečné architektury. Postavili ji v letech 1931 až 1933. Město už devět let budovu postupně opravuje. Dokončuje se fasáda, opravou prošla okna i interiéry. Ve vestibulu jsou nové lucerny, které v něm dosud chyběly, protože na ně při stavbě radnice nezbyly peníze. Do původní podoby se vrátily také dva salonky, loni prošel obnovou i velký sál zastupitelstva. Čeští skláři a řemeslníci vyrobili repliky svítidel i nábytku podle původních Winterových plánů.

Funkcionalistickou radnici včetně vyhlídky je možné navštívit pouze ve všední dny, v úřední době magistrátu. Denně včetně víkendů je ale turistům otevřené turistické infocentrum v Domě Scheybalových i kostel svaté Anny.

Napsal(a) ČTK | Foto mestojablonec.cz

Štítky Jablonec, rozhledna, radnice,

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdiČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Dnes, 11:59Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi...

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladněPRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Dnes, 11:06Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá....

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karetPodvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Dnes, 07:19Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o