Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

VIDEO: Protržená přehrada. Prohlédněte si tohle zákoutí Jizerských hor z ptačí perspektivy

středa, 14. srpna 2019, 21:02

Protržená přehrada, které se zkráceně říká také Protrženka, není jen místem katastrofy, ale také krásným zákoutím Jizerských hor. Pokud jste ji ještě nenavštívili, určitě sem zamiřte.

Ještě před pár lety byla Protržená přehrada tak trochu tajemným místem. Od katastrofy v roce 1916 uběhlo už hodně vody. Místo zarostlo stromy a skrylo smutnou minulost. Mezi stromy občas vykoukla šoupátková věž a skoro náhodou člověk občas narazil na zbytky hráze.

K protržení přehrady došlo 18. září 1916. Tehdy přitom neuběhl od dostavby celého díla ani rok. Při katastrofě bylo poničeno mnoho staveb a o život přišlo více než 60 lidí.

Dnes už ale místo, kudy protéká Bílá Desná, vypadá úplně jinak. Od roku 2016 se začalo pracovat na kultivaci místa, které bylo v roce 1996 prohlášeno za kulturní památku, a dnes je oblíbeným turistickým cílem.

Po vykácení celé místo výrazně prokouklo. O historii informují návštěvníky tabule a dokonce je tu i stánek s občerstvením. Místem vás provede Naučná stezka Protržená přehrada nebo žlutá turistická, která vás provede i kolem pomníku obětem tragédie z roku 1916.

Další zajímavostí u Protrženky je štola, dnes již nepřístupná, která propojovala přehradu s vodní nádrží Souš. Nejenže je štola vyhlášeným zimovištěm netopýrů, dříve bylo údajně vidět z jednoho konce štoly světlo vycházející z druhé strany. Dnes už je ale vyústění štoly u Souše poměrně zarostlé.

K Protržence se můžete vydat z mnoha míst. Záleží už jen na tom, zda chcete ťapat pěšky nebo jet na kole či koloběžce. Výlet si můžete naplánovat třeba z Josefova Dolu, Albrechtic v Jizerských horách, Desné, Jizerky nebo třeba od Souše.

Napsal Denisa Albaniová | Foto FB/Protržená přehrada

Štítky Protržená přehrada, Jizerské hory, výlet,

O čem píše Drbna.cz

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun rybKvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

sobota, 17. srpna 2019, 20:16Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na...

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vláděČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

sobota, 17. srpna 2019, 20:01Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek...

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidíKlíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

sobota, 17. srpna 2019, 17:54Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce července 297 lidí. Více než třicet...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o