Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Ceny jízdného se od listopadu zvednou, díky tomu ale bude možné zachovat všechny spoje

středa, 14. srpna 2019, 12:08

Rada kraje schválila na svém zasedání změny tarifu IDOL. Pro cestující to znamená nárůst cen. Ty se naposledy zvýšily v roce 2013.

Podle náměstka hejtmana pro dopravu Jana Svitáka neměl kraj jinou možnost. „Mohli jsme omezit některé autobusové a železniční spoje. Touto cestou jsme jít nechtěli, jelikož by se to dotklo zejména linek v okrajových oblastech. A proto jsme museli přistoupit k navýšení cen,“ uvedl Jan Sviták.

Od posledního navýšení cen uběhlo šest let a za tu dobu došlo ke zvýšení nákladů na dopravu, inflaci, mezd a zároveň kraj neustále zvyšuje kvalitu veřejné dopravy. To se týká například obnovy vozového parku či zlepšování dopravní dostupnosti v jednotlivých obcích. „V příštím roce se náklady na dopravu zvýší přibližně o 60 milionů korun,“ sdělil hejtman Martin Půta. Důvodem jsou zejména nové smlouvy týkající se převážně železniční dopravy.

Přestože se ceny zvýší, stále pokryjí zhruba polovinu zvýšených nákladů. Zbytek musí doplatit kraj. „I nadále tak platí, že více než šedesát procent výdajů za veřejnou dopravu financuje kraj,“ upozornil hejtman. 

Pro cestující to znamená, že si při svém cestování o pár korun připlatí. Pokud ale budou cestovat s kupóny nebo OPUSCARD, vyjde je cestování stále výhodněji než s jízdenkou papírovou. „Před touto úpravou se ceny papírových jízdenek pohybovaly zhruba v průměru ve srovnání s ostatními kraji, zato ceny s kartou OPUSCARD byly výrazně pod průměrem. Nyní bude cena klasických jízdenek o něco dražší a ceny s OPUSCARD budou srovnatelné z dalšími kraji,“ informoval Pavel Blažek, jednatel společnosti KORID LK.

Ten zároveň upozornil, že sice v loňském roce došlo v ceníku k výrazným změnám, tehdy se ale jednalo o státem nařízené slevy. Ty se dotkly dětí, studentů a seniorů nad 65 let. Aktuálně se zlevněné jízdné sice zvýší na krátké vzdálenosti, ale jen o jedinou korunu. „U síťových dokladů se částky měnit nebudou,“ dodal Blažek. Náměstek pro resort dopravy navíc uporoznil, že i přes tyto změny budou senioři a děti za jídné platit stále méně než v roce 2013.

Přehled všech změn, ceník a další informace budou zveřejněny během měsíce září na webu www.iidol.cz. Zároveň by na stránkách mělo být od října i počítadlo, které cestujícím pomůže přehledně porovnat různé varianty jízdného a doporučit nejlevnější variantu. Plánovanou změnu tarifu IDOL musí ještě schálit zastupitelstvo na konci měsíce.

Napsal Denisa Albaniová | Foto Flickr.com

Štítky jízdné, cena, jízdenky, doprava, autobus, vlak

O čem píše Drbna.cz

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun rybKvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

sobota, 17. srpna 2019, 20:16Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na...

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vláděČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

sobota, 17. srpna 2019, 20:01Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek...

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidíKlíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

sobota, 17. srpna 2019, 17:54Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce července 297 lidí. Více než třicet...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o