Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Hotovo. Zástupci Starostů, ANO a ODS podepsali koaliční smlouvu

středa, 31. října 2018, 18:03

Liberec je o další krok blíže k nové vládě. Zástupci Starostů, ANO a ODS ve středu odpoledne podepsali koaliční dohodu. Zhruba dva týdny se bude ladit program a pak by mělo proběhnout ustavující zastupitelstvo. Primátorem bude Jaroslav Zámečník ze Starostů pro Liberecký kraj.

Koalici na konec vytvořily tři strany z pěti, které se dostaly do zastupitelstva. Koaliční smlouva má osm stran a rada města bude mít nakonec jedenáct členů. Primátorem a jedním z radních bude Jaroslav Zámečník ze Starostů. Statutárním náměstkem za ANO bude Jiří Němeček, Jiří Šolc a Ivan Langr budou náměstci za Starosty a Zbyněk Karban za ANO. Všichni zmínění budou i radními.

Zbývajícími členy rady za Starosty budou ještě Lukáš Pohanka a Michal Hron, jejich strana tak bude mít pět radních. ANO do rady nominovalo ještě Marka Vávru a Šárku Prachařovou, ANO, tak bude mít čtyři radní. Petr Židek a Petra Břeňová budou zbývající radní za ODS.

„Několikrát jsme se v minulých dnech už setkali, abychom se poznali a věděli, jak nám bude sedět lidsky i pracovně, takže se neobáváme, že nám to nebude fungovat,“ řekl budoucí primátor Jaroslav Zámečník.

Všechny tři strany se v koaliční dohodě usnesli, že chtějí rozhodovat politickým konsenzem. Koalice bude mít 31 z 39 zastupitelů.

Trojkoalice by ráda spolupracovala i s opozičními stranami. „Opozici chceme dát kontrolní místa, ale navíc chceme oslovit i strany, které se do zastupitelstva vůbec nedostaly,“ dodal Zámečník.

Nově by mělo být osm výborů, místo současných čtyř. Přibudou například výbory pro sport, nebo pro dopravu a územní plánování. Sníží se ale počet komisí, kterých bylo osm a nově budou tři. Tím pádem se tak podle Zámečníka nezvýší náklady a rozhodování by mělo být efektivnější.

Teď už pracovat

„Jednání bylo velmi korektní. V ničem jsme se nerozešli. Naši koaliční partneři nám vyšli vstříc a v ničem dosud nebyl jediný problém,“ okomentoval budoucí statutární náměstek primátora Jiří Němeček.

„Jsme rádi, že se po osmi letech vracíme do vedení radnice. Chceme naplňovat naše cíle, programy se natolik prolínají, že shodu najdeme ve většině možného. Teď už nás bude čekat práce,“ dodal Petr Židek z ODS.

Nová trojkoalice se chce zaměřit na zjednodušení řízení města, zvýšení investic do infrastruktury, dokončení územního plánu nebo na revitalizaci přehrady a jejího okolí opravy bazénu.

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdiČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Dnes, 11:59Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi...

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladněPRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Dnes, 11:06Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá....

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karetPodvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Dnes, 07:19Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o