Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

PĚT OTÁZEK PRO: Na hasičárnu jsem tu ještě nenarazil, říká zlatý hasič o Světových hrách v Číně

středa, 14. srpna 2019, 10:22

Podpraporčík Radek Musil je hasičem dvaadvacátý rok, z toho drtivou většinu u libereckých profesionálů. Je ale také skvělým sportovcem, účastní se Světových policejních a hasičských her. A čínském Chendgu reprezentuje nejlépe, jak to jde, v orientačním běhu získal zlatou medaili.

Radek Musil je v těchto dnech stále v Číně, kde se připravuje na poslední start ve skoku vysokém. Rozhovor proto vznikal po mailu. „Mám tu 2:45 po půlnoci. Tak kdybych vám hned neodpověděl, usnul jsem,“ psal hasič z jednadvacátého patra hotelu uprostřed téměř jedenáctimilionového čínského města.

Napadá mě, jaké jsou asi v Číně terény na orientační běh, když je člověk zvyklý běhat v českých lesích. Je to jiné než u nás?
Terén tu byl naprosto odlišný. Závod se běžel v areálu Neusoft University a byl to otevřený terén se spoustou budov. Muselo se řádně číst v mapě, zda se dá tou nebo tou budovou proběhnout. Vše umocňovalo obrovské vedro a vlhkost vzduchu.


Město Chendgu, kde se hry konají, má přes deset milionů obyvatel a historii starou 2500 let. Jak na vás město a samotná organizace Světových her zapůsobila?
Město je obrovské, první týden jsem byl na okraji města v Qingcheng Mountain, kdy byly závody v půlmaratonu a orientačním běhu. Od pondělí jsem v centru, jelikož ve čtvrtek mám ještě skok vysoký. Město je čisté, plné zeleně a obrovských domů. Já bydlím v hotelu ve 21. patře. A organizace je naprosto dokonalá, jako závodníci máme metro, autobusy, vstupy do památek v rámci her zdarma. Z akreditačního centra jezdí autobusy na jednotlivá závodiště.

Světové policejní a hasičské hry v Číně

Český zástupce Radek Musil se nejprve postavil na start půlmaratonu, kde v konkurenci tisícovky běžců obsadil v kategorii 40+ 21. místo. Hned další den si ale spravil chuť a v orientačním běhu bral zlato. Zúčastnil se také ještě druhého orientačního závodu, kde po mapové chybě skončil čtvrtý. V Číně ho čeká ještě jeden závod, ve čtvrtek nastoupí ve skoku vysokém.

Účastnil jste se her už v Los Angeles. V čem to bylo jiné?
V LA to bylo daleko skromnější, na půlmaratonu nás tam běželo cca 130 a to jen tady bylo v kategorii. Tady nás běželo cca 1000 závodníků, takové otevřené mistrovství Číny. Doběhl jsem v kategorii 40-44 na 21. místě. I organizace nebyla na takové úrovni, na zahájení byli jen sportovci a rodinní příslušníci, tady plný stadion a krásný program. 

Jestli mám správné info, u hasičů jste přes dvacet let. Jak složité je přípravu na závody skloubit s prací hasiče?
U hasičů začínám dvaadvacátý rok. Skloubit to jde, jelikož dva dny mám volno, a tak chodím trénovat ve volnu. V práci máme povinnou fyzickou přípravu, takže nezahálím ani během služby. 

Funguje u vás profesionální deformace? Zkoumáte výbavu čínských hasičů nebo jejich práci?
Profesionální deformace u mě je hlavně při ubytování, nejprve vždy koukám, kde jsou únikové východy a jaké je požární zabezpečení (úsměv). Techniku bych rád okoukl, ale ještě jsem nenarazil na hasičárnu. To v LA bylo jiné, tam jsou viditelné a několik jsem jich navštívil. 

Napsal Luboš Vrabec | Foto Radek Musil

Štítky hasič, Radek Musil, světové hry, pět otázek pro

O čem píše Drbna.cz

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun rybKvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

sobota, 17. srpna 2019, 20:16Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na...

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vláděČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

sobota, 17. srpna 2019, 20:01Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek...

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidíKlíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

sobota, 17. srpna 2019, 17:54Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce července 297 lidí. Více než třicet...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o