Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Potkal jsem tu spoustu skvělých lidí, to je možná víc než výsledky

neděle, 2. února 2014, 09:47

Patří do generace, která florbal zná především z trenérské lavičky. Během své kariéry trénoval nejúspěšnější český tým Tatran Střešovice, vedl i národní reprezentaci, nyní je asistentem trenéra. Pak si vzal libereckou brankářku Petru Chybovou a od roku 2008 je v Liberci, který vedl jako trenér, nyní působí jako viceprezident klubu.

Zdeněk Skružný byl přímo u zrodu florbalu. Jak sám vypráví, vše v Čechách vyrůstalo na zelené louce. Později se přes Tatran, reprezentaci a finskou Loviisu dostal až do Liberce. Na severu Čech působil jako trenér mužského “A“ týmu, navíc pomáhal jako šéftrenér klubu. Staral se o výchovu trenérů a pomáhal například i při loňské záchraně juniorů FBC Liberec v nejvyšší soutěži. Skružný poskytl rozhovor klubovému webu FBC v rámci oslav dvacetiletého výročí klubu.

Jak jste se vůbec dostal k florbalu?

Florbal jsme začali dělat někdy v roce 1993, 94 na základní škole, kde jsem učil. Původně jako doplňkový sport pro malé hokejisty. Seznámil nás s ním náš bývalý žák David Jalovec, který v té době hrál v Tatranu. Za pár let jsme se dohodli s Martinem Vaculíkem, že na škole zavedeme florbalové kroužky (začínal tam třeba Marek Deutsch). A na podzim 1997 mi nabídl, jestli bych nevzal muže Tatranu – a tím to začalo.

Měl jste od začátku jakýsi cíl nebo vizi, že by si to chtěl dotáhnout tak vysoko, nebo to v průběhu let vyplynulo?

Na začátku jsem si chtěl vyzkoušet mé teoretické znalosti studia trenérství v praxi na dospělých. Ještě několik let potom jsem trénoval zároveň florbal a hokej. Jenže jsme chtěli začít dělat i florbal jako ostatní sporty – tak jsme začali zavádět pravidelné dětské soutěže, řadit děti do věkových kategorií, připravili jsme trenérské kurzy. Všechno, co dneska běží, začínalo od nuly, na zelené louce. To si málokdo z dnešních hráčů uvědomí, pro ně je už vše samozřejmost.

V průběhu let jste se dostal do role jednoho z nejuznávanějších koučů v celé Evropě. Vnímáte tento fakt? A dokážete odhadnout, čím to bylo?

Já to takhle nevnímám. Navíc v Čechách, díky české povaze a závisti, to tak vůbec není. Navíc z ostatních sportů znám špičkové trenéry všech kategorií a vím, že florbaloví trenéři se ještě musí moc učit ve své odbornosti, ale i v pokoře a pracovitosti. Jsem rád, že můžu být opět aktivně u národního týmu a pravidelně se potkávat se svými zahraničními kolegy, protože každé setkání a florbalová diskuse je velmi cenná.

Jak jste se dostal zrovna do Liberce a jaké byly vaše první pocity v novém prostředí?

Přestěhoval jsem se sem za mojí ženou Petrou (Skružnou, dříve Chybovou – pozn. redakce). V novém prostředí jsem lidi z florbalu samozřejmě znal, navíc první roky jsem ještě pracoval v Praze.  Potom jsme rok strávili ve Finsku a aktivněji jsem v klubu začal působit až na podzim 2008. Mám moc rád takové domácí prostředí klubu, líbí se mi prostory i zázemí pro trénování, i možnost okolní přírody. Myslím, že tohle můžou pražské týmy jen závidět.

Jak hodnotíte vaše působení u libereckého týmu?

Výsledkově nejsem moc spokojen. Nepodařilo se vyhrát ani jeden zápas v play-off, navíc poslední roky se vlastně bojuje jen o udržení v soutěži. Ale potkal jsem tu spoustu skvělých lidí, hráčů, trenérů i “bafuňářů“, se kterými máme přátelské vztahy.  A tohle je možná víc než výsledky.

V čem jsou silné stránky letošního týmu mužů FBC Liberec?

Jako každý rok – pracovitost hráčů v tréninku i utkání, bojovnost, soudržnost a vztah ke klubu. Skvěle kondičně připravený tým, vedený dobrým realizačním týmem.

A naopak, co týmu nejvíce chybí, případně na čem by měl nejvíce pracovat?

Jednoznačně střelec nebo raději dva a také v tomto období sebevědomí, ale to se určitě dá pochopit.

Nyní na tělo – máte možnost konfrontace se světovými týmy, hlavně Švédy – opravdu tak zaostáváme?

Zaostáváme. Ty výsledky jsou realita, ale i ostatní týmy jsou na tom podobně (připomeňme finále posledního mistrovství světa, Finsko prohrálo 11:5). V tuhle chvíli je pro nás cíl hrát vyrovnaná utkání s Finy a Švýcary a někde v dálce jako obrovská motivace jsou Švédové.

Na čem pracovat, abychom se Švédům postupem času vyrovnali? Kde nejvíce přidat a jaký by mohl být recept toho dosáhnout?

Největší problém je objem přípravy. V Čechách trénujeme 3-4x týdně, ve Švédsku 10-12x. Řekněme 4-5 týmových tréninků a k tomu další individuální. Na rozvoj kondice nebo některých florbalových dovedností můžou hráči pracovat individuálně, záleží jen na tom, co chtějí ve florbale dosáhnout. A také v ostatních zemích NENÍ florbal profesionální sport. Vše je jen o vztahu ke sportu, srovnání životních priorit (určitě práce a škola na prvním místě), vždyť i u nás jsou příklady, že lze skloubit florbalový a osobní život (Lukáš Nesměrák, Milan Fridrich, Radim Cepek a mnoho dalších).

Liberec čeká play down – věříte, že se udrží?

Udrží se, hráči chtějí za klub bojovat a Zajíc (trenér Lukáš Nesměrák – pozn. redakce) ví, jak na to!

Co popřejete Liberci k výročí 20 let?

Zapálené hráče, děti a rodiče, vzdělané a pracovité trenéry, nadšené činovníky a také daleko větší podporu města.

O čem píše Drbna.cz

Bývalému radnímu uložil soud za korupci podmínkuBývalému radnímu uložil soud za korupci podmínku

Bývalému radnímu uložil soud za korupci podmínku

středa, 22. května 2019, 15:59Vrchní soud v Praze dnes zrušil pětiletý trest pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD...

Míra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje, ale neměnil byMíra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje, ale neměnil by

Míra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje, ale neměnil by

středa, 22. května 2019, 15:23Jaromír Čemus, nebo prostě jednoduše Míra, už pětadvacet let dělá podkováře. Pohádkové povolání ale...

Po vydatném dešti stoupají řeky na severu ČR, pršet bude dálPo vydatném dešti stoupají řeky na severu ČR, pršet bude dál

Po vydatném dešti stoupají řeky na severu ČR, pršet bude dál

středa, 22. května 2019, 15:10Kvůli vydatnému a vytrvalému dešti od rána stoupají hladiny řek odvodňující hory na severu a...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o