Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Z kvalitních lidí bychom postavili dvě kandidátky, říká kandidát na primátora Jaroslav Zámečník

čtvrtek, 27. září 2018, 14:04

Čtyři roky byl Jaroslav Zámečník se Starosty v opozici. Nadcházející volby by rád vyhrál, aby mohl co nejlépe plnit program. Za velký cíl si pak klade složit takovou radu města, která bude standardně a kvalitně fungovat. Na další plány jste se ho ptali vy, čtenáři Liberecké Drbny, v našem posledním předvolebním online rozhovoru.

Aktuálně oblékáte dres Starostů. Mohl byste občanům objasnit vaše vazby a napojení na solární byznys v okolí Liberce?
Jako student jsem se zúčastnil sametové revoluce a pomáhal jsem Občanskému fóru v prvních svobodných volbách. Po rozpadu Občanského fóra v r. 1991 jsem se připojil do skupiny lidí, kteří byli zárodkem liberecké ODS a chtěli budovat občanskou a demokratickou společnost, jak měla ODS v názvu. Tehdy to bylo jen o ideálech a o jednosměrce - každý odevzdával čas, energii, invenci a nikdo nic z členstvi v politické straně nečekal. To se postupem let měnilo a do ODS vstupovali lidé, kteří členství považovali za vstupenku k zakázkám, financím nebo alespoň do placených funkcí v dozorčích radách městských firem. V roce 2004 jsem skončil práci člena rady Libereckého kraje a rozhodl se už v politice aktivně nepokračovat. Už to nebyla ta ODS, kterou jsem pomáhal v r. 1991 zakládat. Tehdy byla ODS v Libereckém kraji na svém vrcholu a v krajským volbách dostala 33%. Členství v ODS jsem ale nezrušil a příspěvky dál hradil až do r. 2013. V roce 2014 jsem se o komunální politiku opět začal zajímat a toho si všiml Michal Hron a Martin Půta a nabídli mi místo na kandiátce Starostů. Zbytek už znáte, nyní kandiduji na primátora města. K otázce na solární panely - vystudoval jsem vysokou Technickou univerzitu v oboru materiálové inženýrství a vždy mě přitahovaly technické novinky. Před 15 lety jsem se začal zajímat o obnovitelné zdroje energií a ve Vídni a Sasku se mi líbili solární články na plochých střechách. Pomohl jsem podobné aplikace realizovat i v Hrádku nad Nisou a Varnsdorfu, a to na střechách dvou základních škol. Za tu druhou realizaci jsme dostali dokonce ocenění v Bruselu.

Budete jako potenciální primátor podporovat navržený územní plán a vyzvete dotčené orgány k odpovědnosti za nečinnost, diskriminaci, poškozování cizích práv a zneužití pravomoci?Co se podle vás dá dělat pro obohacení kultury a její rozmanitost v Liberci? Nelze si nevšimnou, že spousta podniků byla za poslední léta uzavřena, ať už z jakýchkoliv důvodů.
Chceme podporovat z prostředků města dlouhodobé iniciátory živé kultury v Liberci. Namátkově vezmu např. Godyho festival v areálu Lidových sadů, akce kolem bitvy u Ostašova, majáles, akce v Kině Varšava, vystupování různých pouličních umělců nebo i kulturní aktivity kolem Martina Fryče. V mnoha případech se jedná o opakované akce a chceme jim zajistit dlouhodobější víceletou podporu. Doposud museli každoročně žádat v grantech a ve vybraných případech bychom přešli na víceleté financování. Od seniorů mám mnoho požadavků na obnovení akcí pro starší třeba v Lidových sadech, kde se dříve mohli pravidelně setkávat např. při dechovce a zatančit si.Jednání s tzv. dotčenými orgány, tj. v mnoha případech státní instituce, je mnohokrát věcí umění diplomacie, argumentace, perfektní přípravy a hlavně mnoho času a trpělivosti. Jestliže se stanu primátorem, budu nejdříve se všemi jednat a trpělivě požadovat jejich součinnost. Zatím vždy tento postup vedl k požadovanému cíli. Jestliže by ovšem mělo dojít k zneužití pravomocí, tam je nutno postupovat tvrdě a nekompromisně. Územní plán ale chceme schválit co nejrychleji a případné korekce a opravy uděláme v následujících letech.

V Liberci chybí prostor, kde by se dal uspořádat větší koncert (pro cca 1000 lidí). Kulturní dům je nevyhovující, Koloseum příliš mimo centrum a arena zase příliš velká a nákladná. Nepřemýšlí město nad tím, že by takovýto prostor pro kulturní akce našla?
Vratislavice mají 8 tisíc obyvatel a Starostové - konkrétně Lukáš Pohanka - prosadil výstavbu krásného kulturního centra 101010 pro 500 lidí. Liberec má 100 tisíc obyvatel a nemá adekvátní celoroční kulturní zázemí. Kulturní dům bohužel nevlastní město a potřeboval by rekonstrukci jako sůl. Současní vlastníci nejsou a nikdy nebudou schopni z kulturních akcí vydělat na rekonstrukci. Do tohoto chceme soustředit naši budoucí pozornost a třeba i dům kultury získat do majetku města. Považuji za efektivnější pro město soustředit peníze na celoroční dům kultury v centru než na amfiteátr na okraji města.

Jak bylo těžké tento tým dát dohromady a zda byste pár jedinců vyzdvihl v rámci toho, co pro město Liberec dělají?
Pro kandidátku Starostů jsme měli tolik lidí, že bychom postavili rovnou dvě kompletní kandidátky. Mnoho dalších kvalitních lidí se tedy na kandidátku nedostalo, ale máme je připravené pro práci pro město ve výborech nebo komisích nebo jiných poradních orgánech.

Bezpečnost v centru

Jakým způsobem by jste řešil bezpečnost v dolním centru? Jak se řeší bezpečnost na hřištích?
S ředitelem městské policie jsem mnohokrát o problémech hovořil, cesta ke zlepšení stavu je následujcí: 1. roční výdaje města jsou nyní 60 mil.Kč, budeme muset výdaje zvýšit o několik desítek mil.Kč - o tomto musí být shoda v zastupitelstvu a musí to být priorita, proto Vaše komentáře vítám a pomohou) 2. městských strážníků je cca 80, ve službě je jich vždy cca 1/3 a pro pokrytí města o rozloze 100 km2 je cca 10-12 hlídek málo. Okolní krajská města mají o cca 50% více strážníků. 3. kvalitní strážníky přetahuje státní policie, nabízejí jim vysoké náborové příplatky, příplatky za službu a výsluhy. Toto město zatím nedělalo a chce-li kvaltní strážníky, musí to začít dělat. 4. Dohledový a kamerový systém musíme dále rozšiřovat, například i na oblasti o kterých píšete tj. hřiště, kde vznikají problémové situace. 5. na Benešově nám. a Fügnerova chceme zřídit trvalou venku stojící hlídku nebo strážníka, nikoliv jen prázdnou služebnu jako je dne na terminále MHD Fügnerova.

Kdyby jste měl volbu,vytvořil by jste koalici s Janem Korytářem?
Odpovím stručně - chceme se podílet na vytvoření Rady města a vedení města, ve kterém nebudou konfliktní lidé.

Co mají starostové v plánu dělat s letištěm v Liberci po volbách, budete podporovat letecký den na letišti, který se letos nekonal?
V minulosti jsem byl proti tomu, aby město plochu letiště prodalo. Naštěstí zůstalo v majetku města, jedná se o 70 tisíc metrů pozemků a pro další desítky let by mělo sloužit nadále pro létání. Základní vojenskou službu jsem před 30 lety odsloužil v Košicích jako letecký mechanik u stíhaček MIG 21 a mám proto pro piloty a létání pochopení. Budu proto hledat finanční zdroje, aby se na letišti mohla vytvořit pevná betonová nebo asfaltová přistávací dráha. Je to důležité jak pro bezpečnost pilotů a lidí v letadlech, tak i pro možnost využívat letiště celoročně.

Na jaký výsledek si se Starosty věříte? Průzkumy vás favorizují spolu s ANO, ale víme, jak nakonec dopadá realita. S čím byste tedy byl spokojený?
Minulé volby v roce 2014 jsme skončili třetí s 16,6 % a v zastupitelstvu měli 8 zastupitelů. Z opozice se bohužel nedá volební program dost dobře prosazovat. Proto budeme rádi za takový výsledek, který pomůže náš program realizovat v co největším rozsahu. Nejlépe se nám bude volební program Starostů realizovat tehdy, když nám občané pomohou v těchto volbách zvítězit.

Proč jako Starostové nechcete podpořit vznik dalších městských obvodů? Vždyť Vratislavice jsou právě dobrým příkladem, jak se místní radnice umí dobře o svoji čtvrť postarat.
Město Liberec má 33 čtvrtí, jednou z nich jsou Vratislavice nad Nisou, které si před více než 20 lety vymohli vznik městského obvodu. Tehdy se tím odvrátila hrozba odtržení Vratislavic od Liberce a ztráta statutu tzv. statutárního města. Kdyby měly vznikat další menší radnice, tak personální a provozní náklady každé z nich by byly kolem 10 mil.Kč ročně. V případě všech čtvrtí to je 300 mil.Kč, které by např. chyběly na opravy silnic a chodníků. Starostové ale chtějí s každou městskou čtvrtí detailně pracovat, prostřednictvím osadních výborů - to jsou podle zákona o obcích orgány, které mohou v každé čtvrti vzniknout a jsou pro vedení radnice partnery. Nyní existuje 7 osadních výborů a podpoříme vznik dalších. Chceme pro každý osadní výbor vyčlenit finanční prostředky, které použijeme na doporučení výboru. Také pro každou čtvrť zajistíme na městě kontaktní osobu, která bude osadnímu výboru k dispozici a bude správcem dané čtvrti.

Nabádáte lidi, aby k referendu šli a na otázky odpověděli NE. Není lepší referendum ignorovat?
Referendum je smutnou vizitkou města. Strůjci referenda obešli zastupitelstvo, neměli ani zájem dát do zastupitestva návrh na referendum a o otázkách se s ostatními bavit nebo poradit. Navíc i přes chybné podpisy a zavádějí otázky si vymohli soudní cestou konání referenda. Starostové jsou ale i přes to v tomto demokrati a chceme, aby občané k takto vynucenému referendu přišli a řekli na všech 5 otázek NE. Nechceme totiž další bezhlavé zadlužení města, ke kterému referendum směřuje. Konkrétně bezplatné MHD znamená zářez vice než 40 mil.Kč každoročně do rozpočtu města. Přitom jsme před několika týdny zavedli 75% slevy, což MHD výrazně a dostatečně zatraktivnilo. Slevy navíc městu proplatí stát, takže Liberec na tom nic netratí. Vesecký rybník jsem vysvětlil, zaplatí ho Povodí Labe, tak proč uvazovat další břemeno ve výši téměř 50 mil.Kč na městský rozpočet. Liberecký zámek mi za 95 mil.Kč připadá příliš drahý, pokud vím, tak před 10 lety byl na prodej za polovinu. Proto zatím navrhujeme nekupovat, nejdříve se musíme shodnout, co uvnitř bude, jaké budou provozní náklady a jestli to město dokáže každoročně v budoucnu uhradit. Teprve potom si můžeme vydat za majitelem a dát mu rozumnou nabídku na odkoupení. Podobně je to s amfiteátrem. Už přes 20 let chátrá, protože o něj nikdo z organizátorů kulturních akcí nemá zájem. Raději dělají akce v areálu Vesec, na letišti, v centru města nebo v Lidových sadech v zahradě bývalého PKO. Nechceme se bezhlavě vrhnout do rekonstrukce něčeho, co bude pak ležet opět ladem nebo bude nuceně využito párkrát do roka. Ale chceme tomu dát naději tím způsobem, že se poradíme s architekty, jako lokalitu Lidových sadů, dětského koutku, amfiteátru, lesního koupaliště a lesnich cest zvelebit a jak do tohoto prostoru citlivě umístit parkovací plochy. Ohledně hazardu jsme se už v zastupitelstvu v březnu 2018 shodli a hlasy Změny, Starostů a dalších schválili vyhlášku, která počet hracích míst omezuje na 7 adres. V tomto ohledu otázku referenda považuji za nesmysl, navíc Ministerstvo vnitra nás písemně upozornilo že se ve vyhláškách nesmí objevit konkrétní číslo - počtu míst, protože to je protizákonné. Proto prosím všechny, aby k referendu přišli, využili tohoto demokratického nástroje, ale řekli NE dalšímu zadlužení města. A také mohou ve vedlejší volební místnosti hned dát hlas třeba nám Starostům.

Nejznámější tvář Starostů je hejtman Půta, který podporuje i vás ve volbách. Nedávno začal soud v korupční kauze, ve které je i on obžalovaný. Soud byl sice odročen, ale nemáte strach, že tato kauza vám může uškodit?
roblém s kostelem Sv.Máří Magdalény způsobilo před téměř 10 lety město Liberec. Tako krásná a ceněná kulturní památka byla spolu s budovou lázní nejohroženější památkou na katastru města. Město v roce 2011, kdy byl Martin Půta starostou Hrádku a neměl nic s kostelem společného, bohužel nemělo zájem na záchraně kostela a zastupitelstvo města přenechalo aktivitu chybně jiným, kteří na opravu neměli ani finance a ani schopnosti. Martin Půta se stal hejtmanem v momentě, kdy projekt byl dávno schválený a v realizaci a snažil se stejně jako v případě mnoha jiných měst a obcí pomoci. Kdybych byl na jeho místě já, jednal bych zcela stejně. Bohužel se stává, že u některých projektů se v zákulisí dějí nečestné věci, které nerozpoznáte nebo zkrátka nejste schopen sám odhalit. Vaše pomoc tak může být zneužita. Pevně věřím, že soud toto spravedlivě posoudí a potvrdí to co píšu.

Jaký je váš názor ohledně Textilany? Souhlasíte s vybudováním dalších bytů? Není to trochu zbytečné?
Starostové stáli o to, aby pozemky po bývalé Textilaně byly v majetku města a město si samo určilo, co na nich vznikne. Bohužel náš záměr nepodpořili zastupitelé za Změnu a exANO a před několika týdny pozemky koupil soukromý investor. Shodou okolností stejný, jako vlastní zámek Liberec. Trochu se obávám toho, aby si město nemuselo koupit nepotřebný zámek za 95 mil.Kč a těmito penězi si majitel zaplatil perspektivní pozemky Textilany. Bez ohledu na pozemky Textilany město další byty potřebuje. Nových bytů bohužel nepřibývá a omezený trh s byty způsobuje, že cenově šplhají nahoru. Tzn. více bytů by mohlo jejich cenu zlevnit a tím by se mohli do Liberce stěhovat další lidé. Chtěli bychom, aby počet obyvatel města stále rostl, protože jak se říká "město které neroste, tak umírá". Vidíme to na okolích městech, kde obyvatelé odcházejí a města úbytkem obyvatel trpí. Příkladem je např vylidněná Žitava.

Jak chcete řešit problém s nedostatkem bydlení pro občany?
Město potřebuje výstavbu nových bytů. Nových bytů bohužel v posledních letech nepřibylo a omezený trh s byty způsobuje, že cenově šplhají nahoru. Tzn. více bytů by mohlo jejich cenu zlevnit a tím by se mohli do Liberce stěhovat další lidé. Více bytů také pomůže srazit dolů cenu nájmů a tím způsobit dostupnější bydlení. K tomu všemu přispěje co nejrychlejší schválení nového územního plánu. Na zanedbanou čistotu ulic jsme soustavně upozorňování, byť jsme dosud jako Starostové na měste v opozici, prosadili jsme první změny ve vedení Komunitních prací Liberec a pracovníky v oranžových vestách jsme nahnali do centra. Komunitní práce mají celkem 100 pracovníků, když k tomu připočteme dalších 20 pracovníků Technických služeb na úklid, potom zde máme armádu 120 lidí, se kterými v dalších letech dokážeme udělat Liberec nejčistším městem v okolí.

O čem píše Drbna.cz

Česko čekají velká vedra, ve středu bude až 35 stupňůČesko čekají velká vedra, ve středu bude až 35 stupňů

Česko čekají velká vedra, ve středu bude až 35 stupňů

Dnes, 12:06Většinu území ČR čekají v následujících dnech tropické teploty, které postupně porostou. Dnes...

Dva koncerty kapely Rammstein neměly podle Prahy 10 povoleníDva koncerty kapely Rammstein neměly podle Prahy 10 povolení

Dva koncerty kapely Rammstein neměly podle Prahy 10 povolení

Dnes, 10:09Sinobo Stadium v pražských Vršovicích neměl podle prvního místostarosty Prahy 10 Filipa Humplíka...

Realisté končí, rozhodla o tom členská základnaRealisté končí, rozhodla o tom členská základna

Realisté končí, rozhodla o tom členská základna

Dnes, 09:31Většina členů politického uskupení Realisté rozhodla o ukončení činnosti strany. Novináře o tom...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o