Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Liberecká Drbna

ANKETA: Na cigaretu u kávy nebo piva zapomeňte. Ve středu začal platit protikuřácký zákon

středa, 31. května 2017, 08:32

Dáte si rádi k šálku kávy cigaretu nebo si nedokážete představit posezení s přáteli u piva bez tabáku? Kuřákům začínají krušné časy. Dnes o půlnoci vstoupil v platnost protikuřácký zákon, který zakazuje kouřní v restauracích, hospodách i barech. Zatímco jedni hospodští slaví, jiní nařízení berou jako další z omezení jejich podnikání. Někteří se obávají hluku a nepořádku před svými podniky, kam budou hosté chodit kouřit. Hlavně na venkově a v okrajových částech měst se provozovatelé bojí, že zákaz kouření vyžene lidi z hospod. Podle hospodských může přibýt také odchodů bez placení.

"My to samozřejmě vítáme z hlediska zdraví našeho i personálu, všechno bude čistší, líp se dýchá, všechno je lepší. Jen se bojíme, že budou lidi v noci venku dělat kravál, a to je obava všech hospod a barů," řekl podnikatel Martin Hřebík, který v Liberci provozuje taneční klub TopStar, Divadelní klub Jimmy's a několik dalších restaurací. Sám je nekuřák, jeden z klubů proto už loni udělal zkušebně nekuřáckým, po dvou týdnech to ale vzdal. "Lidi přestali chodit," řekl. Teď budou mít všichni podmínky stejné.

Majitelé podniků vymýšlí, jak zákon obejít

Tvůrci zákona ale podle libereckého podnikatele nedomysleli důsledky. "Bohužel zakázali kuřárny, my jsme měli připravenou stavebně oddělenou kuřárnu jako je na letišti, bohužel to nepovolili," řekl Hřebík. Návštěvníci diskotéky tak budou muset chodit kouřit ven. "Nám je to jedno, my nakoupíme koše a popelníky, abychom neměli před podnikem bordel. To že budou lidi chodit ven kouřit opilí a budou tam hlučet, to už není v naší moci ovlivnit," dodal.

Majitel liberecké Restaurace Plzeňka - Duli Ivan Duleba se zákazem kouření v restauracích spokojen není. "Po zavedení elektronické evidence tržeb (EET) je to další problém, se kterým se musíme vypořádat," řekl. Jeho podnik i v minulosti nabízel několik oddělených prostor, kde se nekouří, každý host si tak podle něj mohl vybrat, kam se posadí. "Od konce května už se bude moci kouřit jen na venkovní terase v patře a na zahrádce. V zimě jim stáhnu markýzu, přidám topení a jednal jsem s pivovarem o sklopných stolečcích, které se přidělají venku na zeď," dodal Duleba.

To bychom ale nebyli v České republice, kdybychom nehledali díru v zákoně, díky které půjde zákaz obejít. Někteří navrhují změnu baru například na kuřácký klub, jiní zase označení provozovny za dočasnou stavbu, na kterou se zákaz kouření nevztahuje.

Kouření na veřejnosti omezují alespoň částečně téměř všechny evropské země. Česko zatím patřilo k těm benevolentnějším - od roku 2006 se nesmí kouřit ve školách, kinech a divadlech, sportovních halách, budovách státních úřadů a ve veřejné dopravě. Restaurace musí být označeny, zda jsou kuřácké, nekuřácké nebo mají oddělené prostory pro kuřáky. Zákon, který kouření zcela zakazuje, podepsal v únoru prezident. Dvacet senátorů se ale obrátilo na Ústavní soud a chce část zákona zrušit.

Lukáš Pytloun: Do zakouřených restaurací nejdu ani na schůzku

Bez ohledu na zákon v Libereckém kraji přibývá nekuřáckých restaurací. Zatímco v roce 2008 jich podle informací bylo v kraji sotva 70, dnes jich je více než trojnásobek. Třeba gastronomický průvodce a rezervační portál Restu.cz má v Libereckém kraji aktuálně v nabídce bezmála 790 restaurací, z toho přes 240 je nekuřáckých a přibývají další. Jen zhruba pět desítek restaurací registrovaných na portálu je čistě kuřáckých.

Dlouholeté zkušenosti má se zákazem kouření ve svých restauracích a hotelech Lukáš Pytloun. "Sám jsem nekuřák a nechtěl jsem chodit do zakouřených prostor. Do zakouřené restaurace nejdu, ani když tam mám schůzku," řekl majitel hotelového řetězce, který první nekuřáckou restauraci otevřel v Liberci už v roce 2007. Dnes má Pytloun pět hotelů a penzionů v Liberci a další v Harrachově. Zpřísnění zákona a plošný zákaz kouření ve všech restauracích vítá. "Líbí se mi třeba v Anglii, že můžu jít bez přemýšlení do jakékoliv restaurace, nikde se nekouří," poznamenal.

Anketa

Souhlasíte se zákazem kouření?

 
 
29%
 
 
 
68%
 
 
 
3%
 
 
Celkem hlasovalo 1935 čtenářů.

Kam dál?

Studentky oboru Fashion design z libereckých Kateřinek předvedly svou tvorbu v New YorkuStudentky oboru Fashion design z libereckých Kateřinek předvedly svou tvorbu v New Yorku

Studentky oboru Fashion design z libereckých Kateřinek předvedly svou tvorbu v New Yorku

středa, 17. května 2017, 17:05V minulém týdnu mělo několik studentek uměleckého oboru Fashion design z libereckých Kateřinek...

Zaměstnance Devro trápí alergie, důvodem je řepkový olejZaměstnance Devro trápí alergie, důvodem je řepkový olej

Zaměstnance Devro trápí alergie, důvodem je řepkový olej

čtvrtek, 13. dubna 2017, 22:52Zaměstnance firmy Devro Jilemnice, která vyrábí potravinářská střívka, trápí alergie. Příčinou je...

Další porce byrokratických „nápadů“. Hlasujte pro Absurditu roku 2017Další porce byrokratických „nápadů“. Hlasujte pro Absurditu roku 2017

Další porce byrokratických „nápadů“. Hlasujte pro Absurditu roku 2017

středa, 12. dubna 2017, 09:09Přestože by stát měl vytvářet co nejlepší podmínky, často se zdá, že podnikatelům a živnostníkům...

O čem píše Drbna.cz

KOMENTÁŘ: Rychlý internet v obcích? Memorandum obcí nad Prahou ukazuje, jak na toKOMENTÁŘ: Rychlý internet v obcích? Memorandum obcí nad Prahou ukazuje, jak na to

KOMENTÁŘ: Rychlý internet v obcích? Memorandum obcí nad Prahou ukazuje, jak na to

Dnes, 13:00Všichni se shodují na tom, že rychlý a stabilní internet bude vytvářet základ naší...

Sníst, nebo vyhodit prošlé potraviny?Sníst, nebo vyhodit prošlé potraviny?

Sníst, nebo vyhodit prošlé potraviny?

Dnes, 11:47Prošlé potraviny nepatří automaticky do koše. Spotřebitelská organizace dTest vydala praktického...

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého územíIslámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území

Dnes, 11:19Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území v obci Baghúz na východě Sýrie. S...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o